Hadislere göre Emr-i Bi'l-ma'rûf ve Nehy-i Ani'l-münker
According to hadiths Emr-i Bi'l-ma'rûf Nehy-i Ani'l-Munker and righteous
  1. Tez No: 563810
  2. Yazar: ŞERİF AHMET BURSALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDOĞAN KÖYCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İyilik, kötülük, emr-i bi'l-ma'rûf nehy-i ani'l-münker, salih amel gibi kavramlar darb-ı mesel olmuşlardır. Herkes tarafından anlaşılabilen açıklamaya gerek kalmayan kavramlardan bazılarıdır. Bu konuyla ilgili soru işaretlerinin kalkması için tez de bu konu işlenmiştir. Öncelikli olarak tanımı, mahiyeti hakkında açıklamalarda bulunulmuştur. Kur'ân'a göre âyetler ışığında değerlendirilmelerde bulunulmuştur. Ehl-i Kitâb'ın bakış açısına yer vermek amacıyla Kitâb-ı Mukaddese başvurduk. Konuyla ilgili Hadislerden seçmelere yer verilmiştir. Hadisleri sınırlandırıp konuyla ilgili olanları değerlendirmeye alınmıştır. Sahâbe-i Kirâm'ın sünnet ve hadislerde iyiliği emretme kötülükten sakındırma prensibini nasıl ele aldığına değilmiştir. Prensibin devlet yönetiminde ve sosyal hayattaki kurum olarak karşılığı olan İhtisâb konusuna yer verdilmiştir. İslam Düşüncesinde yer alan iyiliği emretme kötülükten sakındırma prensibi ile ilgili görüşlere yer verilmiştir. Bu ele alınan konular çerçevesinde konu değerlendirip anlatılmaya çalışılmıştır. İyiliği emretme kötülükten sakındırma kavramının İslam Hukûku'nda ele alınışını, hükmünü ve diğer Hukuk sistemleriyle karşılaştırmasına kısaca değinilmiştir. Hz. Peygamber dönemini ve haleflerinin yaklaşımı ele alınıp günümüzle bağ kurulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concepts such as goodness, evil, al-Amr bi al-maruf and nahy an al-munkar and righteous deeds have been the parable. Some of the concepts that can be understood by everyone do not need explanation. In order to remove the question marks on this subject, this thesis has been studied. Firstly, the definition and nature of the description has been made. According to the Qur'an, evaluations were made in the light of verses. We applied to the Holy Bible in order to include the perspective of the People of the Book. Selected selections from the hadiths related to the subject. The hadiths were limited and the relevant ones were evaluated. Companies circumcision and hadiths in order to avoid the evil is not how to handle the principle of good. The subject of Specialization, which is the equivalent of the principle as an institution in state administration and social life, is briefly mentioned. The views on the principle of commanding goodness in Islamic thought and avoiding evil are given. Within the framework of these topics, the subject was evaluated and explained. It is briefly mentioned that the concept of ordering good and avoiding evil is discussed in Islamic Law and its comparison with other legal systems. Hz. The period of the Prophet and his successors were approached and tried to be connected with the present day.