Investigation of the effect of miRNA-582-5p and miRNA-363 expression levels on caspase-9 in glioblastoma multiforme tumors
Glioblastoma multiforme tümörlerinde miRNA-582-5P ve miRNA-363 ekspresyon seviyelerinin kaspaz-9 üzerine etkisi
  1. Tez No: 563845
  2. Yazar: DERYANAZ BİLLUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Nöroloji, Molecular Medicine, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezin amacı, miRNA-582-5p ve miRNA-363 ekspresyon seviyelerinin, apoptozun başlatılmasında kilit role sahip olan kaspaz-9'un serum düzeyinde ilişkisinin glioblastoma multiforme (GBM) hastalarında araştırılmasıdır. Bu amaçla, toplam olarak 71 birey seçilerek, GBM tanısı almış olan (n=35) ve daha önce bu hastalığın tanısını almamış olanlar (n=36) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu kullanılarak grupların miRNA-582-5p, miRNA-363 ekspresyon seviyeleri ve kaspaz-9 geni Ex5+32 G>A (rs1052576) polimorfizmi analiz edilmiştir. miRNA ekspresyon analizleri, miRNA-582-5p ve miRNA-363 ekspresyon seviyelerinin anlamlı olarak hasta grubunda anlatımının azaldığını göstermiştir (p=0.014* ve p=0.010*). Serum miRNA-582-5p, miRNA-363 ve serum kaspaz-9 seviyeleri karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak miRNA ekspresyon seviyesi arasında bir anlamlılık tespit edilememiştir (p=0.144 ve p=0.050).Ayrıca, Türk populasyonunda kaspaz-9 geni Ex5+32 G>A (rs1052576) polimorfizmi GBM hastalarının yanı sıra tanı konulmamış bireylerde araştırılmıştır. GG genotipine sahip olmak, GBM riskini 3.78 kat azaltmaktadır (p=0.015*). Biyobelirteç adaylığının son değerlendirme noktası olan ROC analiz sonuçlarına göre, miRNA-582-5p ve miRNA-363'ün GBM için biyobelirteç adayı olabileceği gözlemlenmiştir (miRNA-582-5p ΔCт p=0.006*; kat değişimi p=0.0001* ve miRNA-363 ΔCт p=0.0016*; kat değişimi p=0.0001*). Sonuç olarak, çalışma grupları ile miRNA-582-5p ve miRNA-363 ekspresyon seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuş olup, miRNA-582-5p ve miRNA-363 ekspresyon seviyelerinin serum kaspaz-9 seviyesi üzerinde bir etkisi olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to investigate the expression levels of microRNA-582-5p and miRNA-363 as they relate to serum levels of caspase-9, which holds key roles in the initiation of apoptosis in glioblastoma multiforme (GBM) patients. For this purpose, a total of 71 individuals, were selected and divided into two groups: those who were diagnosed with GBM disease (n=35),and those who were not previously diagnosed with this disease (n=36).The expression levels of miRNA-582-5p, miRNA-363 and caspase-9 gene Ex5+32 G>A (rs1052576) polymorphism of the groups were analyzed using real-time polymerase chain reaction. The miRNA expression analysis showed that miRNA-582-5p and miRNA-363 expressions were significantly downregulated in the patient group (p=0.014* and p=0.010*). When the means of serum miRNA-582-5p, miRNA-363 and serum caspase-9 levels were compared, a statistically significant relationship between miRNA expression levels and caspase-9 level could not be determined (p=0.144 and p=0.050). Also, caspase-9 gene Ex5+32 G>A (rs1052576) polymorphism was investigated in GBM patients, as well as undiagnosed individuals in the Turkish population. Having GG genotype reduced the risk of GBM by 3.78 times (p=0.015*). According to the results of ROC analysis, which is the last assessment point for biomarker nomination, it was observed that miRNA-582-5p and miRNA-363 are candidate biomarkers for GBM (miRNA-582-5p ΔCт p=0.006*; fold change p= 0.0001* and miRNA-363 ΔCт p=0.0016*; fold change; p=0.0001*). In conclusion, while a statistically significant relationship was found between miRNA-582-5p, miRNA-363 expression levels and working groups, no statistically significant relationship was found between miRNA-582-5p and miRNA-363 expression levels regarding an effect on serum caspase-9 levels.