Kapsüllenmiş ve kapsülsüz aronya (Aronia Melanocarpa)ekstraktının sıçanların PON1 geni mRNA ekspresyonu, karaciğer dokularındaki PON1 enzim aktivitesi ve aterosklerozis üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of encapsulated and unencapsulated aronia (Aronia melanocarpa) extract on PON1 gene mRNA expression, PON1 enzyme activity in liver tissues and atherosclerosis in rats
- Tez No: 923565
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Nutrition and Dietetics, Biotechnology, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, Aronya (Aronia melanocarpa) ekstraktının kapsülsüz (E) ve mikroenkapsüle (K) formlarının, yüksek yağlı diyet (YYD) ile beslenen Sprague-Dawley (SD) sıçanların serum ve karaciğer dokusu lipit profili, kan ve karaciğer dokularında PON1 enzim aktivitesi, gen ekspresyonu, aortta aterosklerotik plakların histopatolojik oluşumu ve karaciğer dokusunun histopatolojisi üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmada, 26 haftalık yaşta 42 adet erkek SD cinsi sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar, 7'şerli olarak 6 gruba ayrılmıştır. Deney diyet grupları şu şekilde oluşturulmuştur: Standart diyet kontrol (SDK) Yüksek yağlı diyet (YYD) YYD400E; YYD + 400 mg/kg aronya ekstraktı (E) YYD200E; YYD + 200 mg/kg aronya ekstraktı (E) YYD400K; YYD + 400 mg/kg mikroenkapsüle aronya (K) YYD200K; YYD + 200 mg/kg mikroenkapsüle aronya (K) Onuncu haftadan itibaren 20 haftalık yaşa ulaşıncaya kadar sıçanlar (SDK grubu hariç) 10 hafta boyunca YYD ile beslenmiştir. Yirmi haftanın sonunda, YYD ile beslenen sıçanların diyetlerine ek olarak, 1 kg vücut ağırlığına (VA) 200 ve 400 mg/kg dozajda E ve K aronya formları oral gavaj yoluyla 6 hafta boyunca uygulanmıştır. Aronya uygulaması öncesi ve sonrası SD sıçanların ortalama vücut ağırlıkları ölçülmüştür. YYD200E uygulamasının, YYD grubundaki sıçanlara göre kilo artış hızına (g/h) negatif bir etkisi olmuştur (-4.62 g; P0,05). Sıçanların kan serumlarındaki toplam kolesterol düzeyleri, YYD400E grubundaki sıçanlarda (167,7±0,57 mg/dl) SDK (158,9±2,05 mg/dl; P0,05). SD sıçanların YYD400E grubundakilerin karaciğer ağırlıkları (12,80±0,24 g), SDK (17,43±0,79 g; P0,05). Sıçanların PON1 gen ekspresyonu [2-(∆∆Ct) değeri] bakımından YYD400E grubunda (0,48±0,17) diyetin olumlu etkisi gözlenmiş, ancak 2-(∆∆Ct) değerleri bakımından gruplar arası farklar anlamsızdır. Karaciğer MDA değerleri bakımından da gruplar arası anlamlı bir fark yoktur (P>0,005). YYD400E grubundakilerin karaciğer dokularındaki HDL düzeyleri (67,99±0,98 mg/dl), YYD grubuna (52,62±2,35 mg/dl) göre yüksek ve anlamlı bulunmuştur (P0,988, P>0,953).
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of unencapsulated (E) and microencapsulated (C) forms of Aronia (Aronia melanocarpa) extract on serum and liver tissue lipid profiles, PON1 enzyme activity and gene expression in blood and liver tissues, histopathologic formation of atherosclerotic plaques in the aorta, and histopathology of liver tissue were investigated in Sprague-Dawley (SD) rats fed a high-fat diet (HFD). The study used 42 male SD rats at 26 weeks of age. The rats were divided into 6 groups of 7 rats each. The experimental diet groups were as follows: Standard diet control (SDC) High-fat diet (HFD) HFD400E; HFD + 400 mg/kg Aronia E HFD200E; HFD + 200 mg/kg Aronia E HFD400C; HFD + 400 mg/kg Aronia C HFD200C; HFD + 200 mg/kg Aronia C From the 10th week until 20 weeks of age, the rats (except the SDC group) were fed an HFD for 10 weeks. At the end of 20 weeks, in addition to the diets of the rats fed with HFD, 200 and 400 mg/kg dosages of Aronia E and C per 1 kg of SD body weight (BW) were administered to the rats by oral gavage for 6 weeks. The average body weights of the SD rats were measured before and after Aronia administration. As a result of the study, a slowdown was observed in the rate of body weight gain of adult rats with increasing age. Aronia HFD200E administration had a negative effect on the rate of weight gain (g/h) compared to the rats in the HFD group (-4.62 g; P0.05). Total cholesterol levels in the blood serum of SD rats were found to be higher in the HFD400E group (167.7±0.57 mg/dL) than in the SDC (158.9±2.05 mg/dL; P0.05). The liver weights of SD rats in the HFD400E group (12.80±0.24 g) were significantly decreased compared to those in the SDC (17.43±0.79 g; P0.05). In terms of PON1 gene expression [2-(∆∆Ct) value] of rats, although a positive effect of the diet was observed in the HFD400E group (0.48±0.17), the differences between the groups in terms of 2-(∆∆Ct) values were not significant. There was no significant difference between the groups in liver MDA values (P>0.005). HDL levels in the liver tissues of the HFD400E group (67.99±0.98 mg/dL) were found to be higher and significant (P0.988 and P>0.953, respectively). The liver scores of the HFD200E and HFD400E groups decreased statistically significantly when compared with the HFD group (P0.05). In conclusion, Aronia, which is rich in anthocyanins and other polyphenolic compounds, can be used to prevent and slow down atherosclerosis by increasing PON1 enzyme activity, which helps prevent lipid oxidation and is the first step in atherosclerosis. In particular, the administration of HFD400E is thought to positively affect PON1 gene expression, increase PON1 enzyme activity and HDL levels, and provide long-term protection against oxidative stress due to a decrease in MDA level (2.38 nmol/g) in liver tissues.