Un güvesi (ephestia kuehniella zeller, lepidoptera; pyralidae) ile yumurta porazitoidi olan trichogramma evanescens westwood (hymenoptera; trichogrammatiade) arasındaki bazı biyolojik ilişkilerin incelenmesi
- Tez No: 56387
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ECEVİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu çalışmada birçok Lepidopterlerin yumurta parazitoidi olan Thchogamma evanescens in farklı sıcaklıkta (15, 22 ve 30 °C) besinli ve besinsiz yaşam süreleri, farklı yaşlardaki Ephestia kuehniella yumurtalarını parazitleme oranları, parazitlemenin günlere göre dağılımı, parazitli yumurtaların kararma süreleri, ergin çıkış süreleri ve Azadirachtin 'in farklı dozları uygulanmış olan E. kuehniella yumurtalarının parazitlenmeleri incelenmiştir. T. evanescens 'in dişilerinin 3 farklı (15, 22 ve 30 °C) sıcaklıklarda besinli ortamda ortalama yaşam süreleri 7.9, 6.1 ve 3.2 gün, besinsiz ortamda ise 3.9, 2.2 ve 2.0 gün, erkeklerin ise; besinli ortamda 4.0, 2.6 ve 2.1 gün, besinsiz ortamda 3.5, 2.03 ve 2.0 gün bulunmuştur. Bir parazitoid dişisi 15 °C sıcaklıkta farklı yaşlardaki (1, 5 ve 10 günlük) E. kuehniella yumurtalarından sırasıyla ortalama 29.3, 26.2 ve 17.3 adet yumurta parazitlerken, 22 °C sıcaklıkta 44.7, 36.8 ve 31.1 adet, 30 °C'de ise 32.4, 30.2 ve 22.4 adet parazitlediği saptanmıştır. Üç farklı sıcaklıkta da parazitlemenin % 70-90 'ı ilk üç gün içinde gerçekleştiği, kararma sürelerinin ise, bütün yaşlarda 15 °C 'de 9-10 günde başladığı, 22 °C sıcaklıkta 4. günde ve 30 °C de ise 3. günde başladığı görülmüştür. Ayrıca parazitlenmiş yumurtalardan 15 °C 'de 19 günde ergin çıkar iken, 22 °C 'de 14 ve 30 °C de 9 günde çıktığı belirlenmiştir. Bandırma yöntemi kullanılarak azadirachtin in 10, 25, 50 ve 100 ppm dozları ile muamele edilen E. kuehniella yumurtalarının parazitlenmesinde, dozlar arasında ve 100 ppm dozu hariç diğer dozlar ile kontrol arasında istatistiki bir fark bulunmaz iken 100 ppm dozu ile kontrol arasında fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY In this study, the longevity of T. evanescens which is an egg parasitoids of many Lepidoptera species in different tempareture (15, 22, 30 °C) with food and without food condition the rate of the parasitism at the different egg age of E. kuehniella and distribution of egg parazitation on days, the time needed for turning of parazited egg colour in black, period of adult emergence, the ratio of parasitism of the eggs of E. kuehniella on which applied different doses of Azadirachtin were investigated. Longevity of female T. evanescens at the 3 different temperatures (15, 22 and 30 °C) were 7.4, 6.1 and 3.2 days with food and 3.9, 2.2 and 2.0 days without food respectively. Logevity of males were 4.0, 2.6 and 2.1 days with food, 3.5, 2.0 and 2.0 days without food respectively. At 15 °C T. evanescens female adult parasited 29.3, 26.2 and 17.3 eggs of E. kuehniella at the 3 different age (1, 5 and 10 days old) respectively. Parasitation ratios for same ages were 44.7, 36.8 and 31.1 at 22 °C, and 32.4, 30.2 and 22.4 at 30 °C respectively. At 3 different temperature. 70-90 % of parasitation occured in first three days. It was seen that colour changing of eggs in black begin 9-10 th days at 15 °C, 4 th day at 22 °C and 3 rd day at 30 °C for all egg ages. Adult emergence from parasited eggs occured in 19 th day at 15 °C. in 14 th day at 22 °C and in 9 th day at 30 °C as average. There were no significant difference between control and 10, 25 and 50 ppm doses of azadirahtin which applied to egg stage by dipping method, whereas there was a significant difference between control and 100 ppm azadirachtin in terms of parazitation.