Turgut Özal Tıp Merkezine başvuran fizik tedavi ve rehabilitasyon hastalarına bakım veren refakatçilerin bakım yükleri, depresyon durumları ve ilişkili faktörler
Caregiving burdens, depression levels, and related factors of attendants who care physical treatment and rehabilitation patients who applied to Turgut Özal Medical Center
- Tez No: 563877
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Araştırma, fizik tedavi gören kronik hastalara bakım veren refakatçilerin bakım yükleri, depresyon durumları ve ilişkili faktörleri değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma; İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde 1 Mart 2018 - 1 Mart 2019 tarihleri arasında kesitsel tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Örneklem power analizi ile 129 kişi olarak hesaplandı. Veriler; araştırmacı tarafından hazırlanan Hasta Bilgi Formu, Bakım Veren Kişisel Bilgi Formu, Zarit Bakım Yükü Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirmesinde, yüzdelik dağılım, ortalama, bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Bakım verenlerin bakım verme yükü puan ortalaması 38.48±12.68, depresyon puan ortalaması 13.68±9.41 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the caregiving burden, depression and related factors of the caregivers of chronic patients who received physical therapy. Materials and Methods: Research was conducted as a cross-sectional descriptor between 1 March 2018 and 1 March 2019 at Turgut Ozal Medical Center, Inonu University. The sample was calculated as 129 people with power analysis. Data was collected by using The Patient Information Form, Personal Care Form, Zarit Care Burden Scale, and Beck Depression Scale, which were prepared by the researcher. In the evaluation of the data, percentage distribution, mean, t test in independent groups, one way variance analysis, and pearson correlation analysis were used. Results: The mean of the caregiving burden was found to be as 38.48 ± 12.68, and the mean depression score as 13.68 ± 9.41.