Malatya Turgut Özal Tıp Merkezinde ayaktan fizik tedavi almak amacıyla fizik tedavi polikliniğine başvuran hastalarda memnuniyet durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the satisfaction status of patients who applied to the physical therapy outpatient clinic to receive outpatient physical therapy in Malatya Turgut Özal Medical Centre
- Tez No: 878818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Turgut Özal Tıp Merkezi fizik tedavi ve rehabilitasyon polikliniğine başvurup, ayaktan fizik tedavi hizmeti alan hastaların memnuniyet düzeylerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Kesitsel tipte olan çalışma fizik tedavi ve rehabilitasyon polikliniğine başvurup, tedavi hizmeti alan hastalara yapılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik özelliklerinin ve hastane ile ilgili fikirlerinin sorulduğu anket yapılmış ve Ayaktan Hasta Memnuniyeti Ölçeğinin soruları yöneltilmiştir. Verilerin analizinde Kolmogorov Smirnov testi, Kikare testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Spearman korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the satisfaction levels of patients who applied to Turgut Özal Medical Centre's physical therapy and rehabilitation outpatient clinic and received outpatient physical therapy treatments. Material and Method: This cross-sectional study was conducted on patients who applied to Physical Therapy policlinic and received treatment services. A survey about the participants' sociodemographic characteristics and their opinions about the hospital was administered and the questions of the Outpatient Patient Satisfaction Scale were asked to the participants. Kolmogorov-Smirnov test, Spearman correlation test, Chi-square test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test were used to analyze the data.