Uyku apnesinde EEG verilerinin spektral analizi
Spectral analysi̇s of eeg data in sleep apnea
  1. Tez No: 563906
  2. Yazar: ALİCAN YÖRÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Uyku apnesi insan yaşamını etkileyen önemli uyku hastalıklarından biridir. Uykuda solunum durması olarak kendini gösteren bu hastalık kişinin uyku kalitesini düşürmektedir. Kişinin sosyal hayatını etkileyen bu hastalığın erken teşhis ile tedavisi mümkündür. Bu çalışmanın amacı uyku apnesi anındaki elektroensefalografi (EEG) sinyalleri incelenerek spektral analizini yapmaktır. Bu çalışmada (PSG) kayıtları kullanılmıştır. Polisomnografi kayıtları içerisinde bulunan elektroensefalografi sinyallerine sinyal işleme teknikleri uygulanarak spektral entropi değişimleri gözlenmiştir. Sinyallerin ilk olarak Hızlı Fourier Dönüşümü yöntemiyle spektral güç yoğunlukları elde edilmiş ve daha sonra spektral entropileri hesaplanmıştır. Bu değerler incelendiğinde apneye girme anında entropinin minimum seviyelere düştüğü gözlenmiştir. Çıkan sonuçlar daha önce hekimler tarafından belirlenen apne başlangıç süreleri ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucu olarak entropinin minimum seviyelere düştüğü zamanların apne başlangıcına denk geldiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sleep apneas are one of the important sickness of sleep. Respiratory standstill as known as still decreases to quality of sleep who has that sickness. That sickness which is effect to persons social life has possibility to treatment with early diagnosis. The aim of this study is to perform the spectral analysis of thinning electroencephalography (EEG) signals during sleep apnea. Polysomnography (PSG) records have used in this research. Searching to processes of applying signals to electroencephalography (EEG) signals for estimation apnea how to respond based on Polysomnography (PSG) records. First, the spectral power densities of the signals were obtained by Fast Fourier Transform method and then the spectral entropies were calculated. When these values were examined, it was observed that entropy decreased to minimum levels at the time of apnea. Periods of beginning apneas compared previously by physicians according to fore mentioned values in records. As a result of comparison, it was observed that the times when entropy decreased to minimum levels coincided with the onset of apnea.