Sülfosalisilik asit türev komplekslerinin karbonik anhidraz izoenzimleri üzerinde inhibisyon etkilerinin incelenmesi
Investigation of inhibision effects on carbonic anhydrase isoenzymes of sulfocalicylic acid derivative complexes
  1. Tez No: 563907
  2. Yazar: BÜŞRA ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Karbonik anhidrazlar (CA) (E.C 4.2.1.1.) canlılarda karbondikoksit ile suyun, bikarbonat ve hidrojene geri dönüşümü reaksiyonlarını tersinir olarak katalizlenmesini sağlayan enzim ailesidir. Toplamda 16 adet izoenzimi bulunan CA metaloenzimi aktif merkezinde çinko iyonu içermektedir. CA I, CA II ve CA IV türleri insan göz dokusunda bulunmaktadır. Karbonik anhidraz inhibitörleri göz içi sıvı akışını azaltarak göz sıvı basıncının düşürülmesini sağlar ve glokom hastalığının tedavisinde kullanılırlar. Bu çalışmada, glokom tedavisi için aday, yeni sentezlenen sülfosalisalik asit türevi bileşiklerin karbonik anhidraz izoenzimleri olan hCA I ve hCA II üzerindeki inhibisyon etkileri in vitro olarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Carbonic anhydrides (CA) (E.C 4.2.1.1.) are the family of enzymes that catalyze the reversible reaction of carbon dioxide and water to bicarbonate and hydrogenation reactions in living organisms. CA metalloenzyme with 16 isoenzymes in total contains zinc ion in its active center. CA I, CA II and CA IV types are found in human eye tissue. Carbonic anhydrase inhibitors reduce intraocular fluid flow, reduce eye fluid pressure and are used to treat glaucoma. In this study, the inhibitory effects of newly synthesized sulfosalic acid derived compounds on hCA I and hCA II, which are candidates for glaucoma therapy, were investigated in vitro.