Epilepsi hastalarında polisomnografik parametrelerde ve siklik alternan pattern sıklığında ortaya çıkan değişikliklerin araştırılması
A study about changes in polysomnographic parameters and frequency of cyclic alternating pattern of epilepsy patients
  1. Tez No: 267146
  2. Yazar: AYŞE ÖZLEM AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ BAKLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı jeneralize ve parsiyel epilepsi hastalarında video EEG-polisomnografi kayıtlaması ile hastaların polisomnografik parametrelerinde ve uyku EEG'sinde fizyolojik, döngülü bir aktivite olan siklik alternan pattern (CAP) sıklığında, içeriğinde ortaya çıkan değişiklikleri belirlemektir. Bu değişikliklerin özellikle, tanı ve izlemde katkısı olabileceği düşüncesiyle, EEG'de epileptiform deşarj saptanmayan hastalarda da devamlılığının araştırılması ve ayrıca hastalar nöbet sıklığına göre gruplandırıldığında ortaya çıkan farklılıkların belirlenmesi amaçlanmıştır.Materyal ve Metod: Bu çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Uyku ve Epilepsi Merkezi'nde epilepsi tanısı alan 73 hasta ve aynı yaş grubundaki 19 sağlıklı olgu (kontrol grubu) alındı. Tüm olgulara 8 saatlik uyku videoEEG-polisomnografi kayıtlaması yapıldı. Tüm olguların kayıtlarının ilk değerlendirilmesi sonrasında sonuçları etkileme olasılığı nedeniyle psikojenik nonepileptik nöbet, parasomni, obstruktif uyku apne sendromu, periyodik bacak hareketleri ile uyumlu bulgular saptanan ya da uyku etkinliği düşük olanlar çalışma dışı bırakıldı. Sonuç olarak 31 jeneralize, 26 parsiyel epilepsi olmak üzere toplam 57 hasta ve 16 kontrol olgusunda videoEEG, polisomnografik değerlendirme ve CAP skorlaması yapılarak sonuçlar gruplar arasında karşılaştırıldı.Bulgular: Hastaların EEG kayıtlarının değerlendirilmesi sonunda jeneralize epilepsi grubunda %38.7 oranında, parsiyel epilepsi grubunda %42.3 oranında anormal potansiyel saptandı. Polisomnografi parametreleri üç grup arasında karşılaştırıldığında total uyku zamanı ve NREM I dönemi en uzun parsiyel epilepsi grubunda, en kısa kontrol grubunda; REM dönemi ise en kısa parsiyel epilepsi grubunda ve en uzun kontrol grubunda saptandı. Ortalama CAP oranları jeneralize epilepsi grubunda diğer iki gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptandı. Jeneralize epileptik hastalar içinden sadece EEG'de anormallik saptanmayan hastalar ile kontrol grubu karşılaştırıldığında da bu farkın devam ettiği görüldü. Parsiyel epilepsi ve kontrol grubu arasında CAP oranı açısından farklılık saptanmadı. Hastalar nöbet sıklığına göre 3 gruba ayrıldıklarında istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte nöbet sıklığında artış oldukça EEG'de patoloji yakalama olasılığının arttığı ve ortalama CAP oranlarında yükselme olduğu dikkati çekmektedir.Sonuç: Jeneralize epilepsi hastalarında uykunun makro ve mikroyapısında sağlıklı kişilere göre farklılıklar ortaya çıkmaktadır ve bu farklılıklar epileptiform deşarjlardan bağımsızdır. Parsiyel epilepsi hastalarında ise makroyapısal değişiklikler belirgin iken mikroyapısal değişiklik gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the changes of frequency and content in cyclic alternating pattern -which is a periodic, physiologic activity in sleep EEG- and polysomnographic parameters with using video-EEG and polysomnography records of generalized and partial epilepsy patients. With consideration of the contribution to diagnosis and follow-up, to investigate the continuity of these changes in the patients whose EEG?s do not include any epileptiform discharges and also to determine the occurring differences when patients grouped according to seizure frequency has been aimed.Method: Seventy three epilepsy patients diagnosed with epilepsy in Dokuz Eylul University of Medicine Sleep and Epilepsy Center and 19 control subjects in the same age group included this study. All subjects were recorded by video EEG-polysomnography for 8 hours. After the first evaluation of the records, the subjects with psychogenic nonepileptic seizure, parasomnia, obstructive sleep apnea syndrome, periodic leg movements or low sleep efficiency excluded from the study because of the probability to affect the results. Finally the results of video EEG, polysomnografic evaluation and CAP analysis of 57 epilepsy patients (31 generalized, 26 partial) and 16 healthy subjects were compared between groups.Results: After the evaluation of EEG records the rate of abnormality was %38.7 in generalized epilepsy group and %42.3 in partial epilepsy group. When polysomnographic parameters compared between three groups; total sleep time and NREM I sleep period was found longest in partial epilepsy group and the shortest in control group; REM sleep period was found shortest in partial epilepsy group and the longest in control group. The mean CAP rate was statistically significantly higher in generalized epilepsy group from the other two groups. Generalized epilepsy patients with no abnormal potential in EEG had also higher CAP rates compared with control group. There was no difference in CAP rates between the partial epilepsy and control groups. When the patients were separated to three groups according to seizure frequency, even there was no statistically significance, with the advance of seizure frequency the probability of finding EEG abnormality and mean CAP rate increase was remarkable.Conclusion: There are differences between generalized epilepsy patients and healthy individuals in macro and microstrucres of sleep and these differences are independent from epileptic discharges. In partial epilepsy patients the change in macrostructure of sleep is evident, but there is no observation of the change in microstructure of sleep.