Elastan iplik doğrusal yoğunluğunun süprem örme kumaş performansına etkilerinin araştırılması
Investigation of effects yarn linear density on performance of single jersey knitted fabric
  1. Tez No: 563958
  2. Yazar: DİLEK KAZANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ÇELİK, PROF. DR. YASEMİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günlük hayatımızda elastanlı kumaşların hareket kolaylığı açısından tercih edilmesinden dolayı kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Elastanlı kumaşların önemli kullanım alanlarından biri spor kıyafetleridir. Elastan kullanımında kumaş fiziksel ve ısıl konfor açısından uygun doğrusal yoğunluğun seçilmesi üretim maliyeti ve ürün kalitesi açısından oldukça önemlidir. Yapılan literatür taramalarında elastanlı kumaşlarda elastan doğrusal yoğunluğunun kumaş performansına etkilerinin yeterince incelenmediği görülmüştür. Hazırlanan tez çalışmasında, elastansız ve elastanlı olmak üzere süprem örme kumaş numuneleri üretilmiştir. Elastanlı kumaş üretiminde üç farklı doğrusal yoğunlukta elastan beslemesi yapılmıştır. Daha sonra kumaşlara kasar, boya ve tekrarlı yıkama işlemleri uygulanmıştır. Kumaş numunelerinin fiziksel; gramaj, çubuk ve sıra sıklığı, ilmek iplik uzunluğu, kalınlık, patlama mukavemeti, may dönmesi ve ısıl konfor; dikey kılcallık, hava geçirgenliği, su buharı geçirgenliği performans özellikleri belirlenmiştir. Yapılan istatistikse analizler ile elastan doğrusal yoğunluğunun farklı kumaş formlarında (ham, kasarlı, boyalı ve yıkanmış) kumaş performansına etkileri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre elastan doğrusal yoğunluğunun süprem örme kumaşların hem fiziksel hem de ısıl konfor performans özellikleri üzerinde anlamlı etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our daily life, the usage of the fabrics with elastane become widespread due to having motion flexibility. The important usage area of elastane fabrics is sport wears. The selecting proper elastane linear density is very important for product cost and quality in terms of fabric physical and thermal comfort performance. According to the literature survey on effect of elastane linear density on fabric performance, it was revealed that this subject was not investigated enough. In this prepared thesis study, the fabric samples with and without elastane were produced. In the fabric production with elastane, three different elastane linear density were fed. Then, the fabric samples were applied bleaching, dyeing and repeated laundering processes. The physical properties; areal weight, course and wale density, stitch length, thickness bursting strength, spirality and the thermal comfort properties; vertical wickability, air permeability, water vapor permeability were measured. The effect of elastane linear density on fabric performances for different fabric forms (bleached, dyed and laundered) were investigated with statistical analysis. According to the obtained results, it was revealed that the elastane linear density has significant effect on both physical and thermal comfort performances of the single jersey knitted fabrics.