Mikronize perlit katkılı PVC malzemelerin mekanik ve termal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical and thermal properties of micronized perlite doped PVC materials
  1. Tez No: 563962
  2. Yazar: HARUN GÖLŞAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gerçekleştirilen bu çalışmada; Polivinil klorür (PVC) malzeme üretiminde alternatif katkı maddesi olarak mikronize filtre perliti (MFP) kullanılması ve MFP kullanımının malzemenin mekanik ve termal özellikleri üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Erzincan ilinden temin edilen filtre perliti laboratuar ölçekli mikser ile standart PVC formülasyonu içerisine ağırlıkça %2, %5 ve %10 oranlarında ilave edilmiştir. Elde edilen karışımlar kullanılarak laboratuar ölçekli çift vidalı ekstrüder ile numune şerit imalatı gerçekleştirilmiştir. Üretimi yapılan numunelere mekanik ve termal özelliklerinin incelenebilmesi amacı ile testler uygulanmıştır. Sertlik, yoğunluk, kül, çekme, çentikli darbe ve termal iletkenlik tayini testleri uygulanarak MFP katkılı numunelerin test sonuçları standart PVC bileşim oranlarına sahip numune ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre MFP ilavesi ile birlikte malzemelerin mekanik özelliklerinde düşme olduğu gözlemlenmiştir. Bunun yanında MFP ilavesinin numunelerin termal dayanımlarında artışa neden oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; Micronized filter perlite (MFP) is used as an alternative additive in the production of polyvinyl chloride (PVC) material and the effects of MFP use on the mechanical and thermal properties of the material are aimed. For this purpose, filter perlite obtained from Erzincan was added to the standard PVC formulation with laboratory scale mixer in 2%, 5% and 10% by weight. Sample strips were produced with laboratory scale twin screw extruder using the obtained mixtures. Tests were performed to examine the mechanical and thermal properties of the samples. Hardness, density, ash, tensile, notched impact and thermal conductivity determination tests were applied and the test results of MFP doped samples were compared with the sample with standard PVC composition ratios. According to the results, mechanical properties of materials decreased with addition of MFP. In addition, MFP addition has been shown to increase the thermal strength of the samples