Karadeniz'de kıyısal Kelvin dalgalarının oluşum mekanizmaları ve özellikleri
Generation mechanisms and propagation properties of the coastal trapped waves in the Black Sea
- Tez No: 563979
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ TURAN BEŞİKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Karadeniz'de kıyıya sıkışan dalgalar (coastally trapped waves CTW), Türkiye Ulusal Deniz Seviyesi İzleme Sistemi (TUDES) deniz seviyesi istasyonları gözlemleri ve Copernicus Marine Service tarafından üretilen deniz yüzey yüksekliği model sonuçları kullanılarak 2012-2016 yılları arasında incelenmiştir. Deniz seviyesi ölçüm istasyonları Karadeniz'in Türkiye kıyılarında İğneada, Şile, Amasra, Sinop ve Trabzon da yer almaktadır. Deniz seviyesi spectral analizleri, CTW'lerin 12-13 gün arasında değişen sürelerde, 15 gün süreyle Karadeniz'de var olduğunu göstermektedir. Zaman serileri üzerinde yapılan analizlerde bu dalgaların yaklaşık 2,5 m/s hızla batıdan doğuya doğru yayıldığı ve istasyonlarda deniz seviyelerinde 20-35cm lik deniz seviyesi değişimlerine neden oldukları belirlenmiştir. CTW'ların oluşum mekanizmalarını inceleyebilmek için Copernicus Marine Service tarafından sağlanan deniz yüzeyi yüksekliği ve yüzey akıntı dağılımları, deniz seviyesi istasyonlarında ölçülen rüzgar verileri ve Copernicus Marine Service rüzgar model sonuçları beraber analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda, Karadeniz'in batısında kıyıya parallel rüzgarın güçlü estiği zamanlarda, kıyıya su yığılmakta ve CTW leri oluşturduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Coastal trapped waves (CTW) are investigated in the Black Sea during 2012-2016 using observations from Turkish National Sea Level Monitoring System (TUDES) sea-level stations and sea surface height model results from Copernicus Marine Service. Sea level stations are located at İğneada, Şile, Amasra, Sinop and Trabzon along the Black Sea coast of Turkey from west to east, respectively. Spectral analysis of sea level data shows that CTW's exist in the Black Sea with a period of 12-13 days and 15 days duration. These waves propagate from west to east with speed of 2.5 m/s and cause 20-35cm variability in sea level. In order to investigate formation mechanisms of CTWs, sea surface heigh and surface velocities from Copernicus Marine Service, wind measurements from sea level stations and atmospheric model results from Copernicus Marine Service are jointly analysed. These analysis show that CTW's are formed when water accumulated in the coast after strong along shore winds blowing in the western Black Sea.