Endüstri 4.0 uyumlu ble teknolojisi ile endüstriyel işletmelerde ıot tabanlı personel haritalandırma, takip ve yetkilendirme sistemi geliştirilmesi
Development of IoT-based staff mapping, tracking and authorization system in industrial enterprises with industry 4.0 compliant ble technology
  1. Tez No: 563980
  2. Yazar: SELAHATTİN ALPCAN AĞAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Genellikle endüstriyel tesislerde personelin işe giriş çıkış zamanlarının kayıt altına alınması ve bu verilere göre personelin işe devam durumu, fazla mesaisi, vardiya durumu ve maaş hesaplanması gibi raporlama işlemleri için Personel Devam Kontrol Sistemleri kullanılır. Bu sistemin veri giriş cihazları ve personel devam kontrol programı olmak üzere iki ana bileşeni bulunmaktadır. Fakat bu mevcut sistemlerde çalışan personelin tesis içindeki konumu ve iş başında geçirdiği zamanlar otomatik olarak bilinemektedir. Bu tez çalışması, tesis içerisinde çalışan personelin belirli alanlarda geçirdiği sürelerin otonom olarak takip edilmesi ile iç mekânda personel haritalandırma, takip ve yetkilendirme sistemi geliştirilmesi üzerinedir. Bu amaçla; BLE modülü olarak HM-11, algılayıcı anten olarak ise Raspberry Pi 3 B+'ta yer alan BLE 4.0 modülü kullanılmıştır. Raspberry Pi B+ dâhili kablosuz ağ bağdaştırıcısı aracılığıyla ağa bağlanılmıştır. Veriler, ASP Classic dilinde yazılan web servislerinin yardımıyla MSSQL Server'a gönderilmiştir. Arayüz programı, Visual Studio 2017 Geliştirme ortamında C# dilinde yazılmıştır. Veritabanında oluşturulan canlı haritalandırma, SQL yardımıyla personelleri anlık olarak harita üzerinde konumlama yapabilmektedir. Web servisleri yardımıyla raporlar mobil veya kişisel bilgisayarlardan ulaşılabilir bir şekildedir. Bu çalışmada geliştirilen sistem ile elde edilen raporlar kullanılarak hangi personelin hangi alanda ne kadar süre geçirdiği raporlanarak hızlı bir şekilde takip edilebilmektedir. Geliştirilen yöntem ile tesis içinde çalışan personellerin işbaşındaki çalışma performanlarının daha etkili ve doğru bir biçimde hesaplanabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Personnel Attendance Control Systems are generally used in industrial facilities for recording the starting and finishing of working times of personnel. The recorded data are commonly used for employee attendance status, overtime, shift status and salary calculation. This system has two main components: data acquisiton devices and personnel attendance control program. However, the location of the personnels in the facility and the time they spend on the job are not known in current systems. This thesis focuses on the autonomous monitoring and reporting of the periods spent by the personnel and developing a mapping, tracking and authorization system in the inside of the facilities. For this purpose; HM-11 is used as BLE module and BLE 4.0 module in Raspberry Pi 3 B + is used as sensor antenna. Raspberry Pi B + is connected to the network through the internal wireless network adapter. Data was sent to MSSQL Server with the help of web services written in ASP Classic. The interface program is written in C # in the Visual Studio 2017 Development environment. Online mapping created in the database can be used for detecting of personnel location on the map with the help of SQL. With the help of web services, reports can be accessed from mobile or personal computers. By using the reports obtained with the developed system, it can be followed up rapidly by reporting which personnel spend how much time in which area. With the method, it is shown that the work performances of the personnel working in the facility can be calculated more effectively and accurately.