Özdeğer-özvektör problemleri için iterasyon yöntemleri ve dejenere olmuş fredholm integral denklemleri
Iterative methods for eigenvalue-eigenvector problems and degenerate fredholmintegral equations
- Tez No: 563982
- Danışmanlar: PROF. DR. GABİL AMİRALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, Özdeğer-Özvektör problemleri için bazı iterasyon metodlarının yakınsaklık özellikleri ve Dejenere Çekirdekli Fredholm İntegral Denklemleri için çözüm yöntemlerinin incelenmesi ele alınmıştır. Öncelikle Özdeğer-Özvektör problemleri için hata payı sıfıra yakın olan uygun yaklaşık (iterasyon) çözüm metotları belirlenerek, uygulanabilirliği gösterilmiştir. Daha sonra Dejenere Çekirdekli Fredholm İntegral Denklemleri için çözüm yöntemleri incelenerek örnekler üzerinde nümerik sonuçların teorik sonuçlarla uyumlu olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the usage of some iteration methods for eigenvalue-eigenvector problems and the investigation of the solution methods for the degenerated Fredholm integral equations are researched. First,the suitable approximation (iteration) solution methods with a margin of error close to zero of the eigenvalue-eigenvector problems were determined and their applicability was shown. Then, the solution methods for the Fredholm integral equations with degenerated kernel were examined and it was shown that the numerical results of the samples were consistent with the theoretical results.