Çok amaçlı savaş uçağı seçiminde çok ölçütlü karar verme yöntemlerinin uygulanması
Selection of the multi-role fighter aircraft with using multi-attribute decision making methods
- Tez No: 127075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET İnsanoğlunun yaşama başlamasıyla birlikte ortaya çıkan“Karar Verme”olgusu, bütün yaşamı boyunca çok çeşitli şekillerde ve ortamlarda devam etmektedir. Toplumsal ve bireysel sebeplerle ve hızla değişen çevrenin ortaya çıkardığı karmaşıkla oluşan problemlerin çözümünün nasıl olması gerektiği konusu her geçen gün önemini artırmaktadır. Karar vericiler, bundan dolayı karmaşık ve kompleks ortamlarda karar vermek zorundadırlar. Çok Ölçütlü Karar Verme (ÇÖKV) problemleri, bir bireyin ev seçiminden bir şirkette kaynak dağılımına, bir ülkenin savaş uçağı seçimi gibi oldukça farklı yapılarda karşımıza çıkmaktadır. Ancak, hemen hemen bütün ÇÖKV problemleri aynı karakteristiklere sahiptirler. Öncelikle hepsinde, önceden belirlenen alternatifler arasından en iyi alternatifin seçimi yapılır. İkinci olarak, değerlendirme aşamasında birçok ölçüt kullanılır. Üçüncü olarak, ölçütler arasındaki çatışmanın çözümlenmesi ve takas yapılır. Son olarak da, birbiriyle doğrudan karşılaştırılamayacak farklı birimler kullanılır. Genellikle ÇÖKV yöntemleriyle, en iyi alternatif ölçütlerin birbiriyle karşılaştırılması sonucunda bulunur. Bu çalışmada, çok yaygın şekilde her alanda kullanılan Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) ve TOPSIS ÇÖKV yöntemleri kullanılmıştır. Analitik Hiyerarşi Prosesi, problemi alt problemlere bölerek, her bir alt problemin çözümünü tek bir sonuçta toplamaktadır. Bu tarz, kararı etkileyen kuvvetler olan algılamaları, duyguları, yargıları ve geçmiş tecrübeyi bir çerçevede toplayarak karar vermeyi kolaylaştırmaktadır. Basit ve en genel haliyle; kuvvetler, daha genel ve az kontrol edilebilenden daha spesifik ve daha çok kontrol edilebilen bir yapı içersinde düzenlenmektedir. Analitik Hiyerarşi Prosesi, bu özelliğiyle karar vericiye kompleks bir problemi basit bir hiyerarşide yapılandırması ve fazla sayıda nitel ve nicel faktörleri farklı sayıdaki kriterlere göre sistematik bir şekilde değerlendirmesi konusunda yardımcı olmaktadır. AHP, ikili karşılaştırmalar yoluyla bir seviyedeki her bir öğeyi bir üst seviyedeki bir öğe ile diğer öğe ve özellikleri dikkate almadan karşılaştırarak ikili karşılaştırmalar matrisi oluşturmaktadır. Bu matris sayesinde, probleme ilişkin öz vektör ve en büyük özdeğer bulunabilmektedir. Söz konusu özvektör, faktörlere ıxilişkin ağırlıkların; özdeğer ise, karar vericinin yargılarının tutarlılığının tespitinde kullanılmaktadır. TOPSIS yönteminde de bir karar matrisi ve ağırlıklar seti kullanılmaktadır. TOPSIS yönteminin mantığı, çok fazla tercih edilen alternatifin ideal alternatife en yakın olması ve negatif ideal (en kötü durumda olan) alternatiften de en uzak olmasıdır. İdeal alternatif, tüm ölçütlerin en iyi değerlerinden oluşmaktadır. Negatif ideal alternatif de, tüm ölçütlerin en kötü değerlerinden oluşmaktadır. İdeal ve negatif ideal alternatifler mevcut alternatiflere bağlı değillerdir fakat ekstrim(uç) model veya hedef olarak düşünülebilirler. Her bir alternatifin ideal alternatife olan göreceli yakınlığı, hem ideal hem de negatif ideal alternatiflere olan uzaklığı aynı anda hesaba katılarak değerlendirilir. Sonuçta, alternatiflerin tercih sıralaması yakınlıkların büyükten küçüğe sıralanması sonucunda bulunur. Bu çalışmada, öncelikle Çok Amaçlı (multi-role) Savaş Uçağı seçimi bir grup uzman tarafından objektif ve subjektif tüm ölçütler dikkate alınarak AHP ile yapılmıştır. AHP ile, uzmanların alternatifler için farklı değerlendirmelerinin geometrik ortalamaları alınarak en iyi savaş uçağı seçimi yapılmıştır. Daha sonra da yapılan duyarlılık analizleri ile karar vericiye alternatifler arasında kıyaslama imkanı sunulmuştur. Diğer bir ÇÖKV yöntemi olarak kullandığımız TOPSIS yöntemi ile de en iyi çok amaçlı savaş uçağı seçimi yapılmıştır. Sonuç olarak, en iyi savaş uçağı seçiminde kullanılan iki ÇÖKV yöntemine göre aynı sonuçların elde edilmesi karar vericiye en iyi çok amaçlı savaş uçağı seçiminde daha sağlam bir karar zemini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
SELECTION OF THE MULTI-ROLE FIGHTER AIRCRAFT WITH USING MULTI-ATTRIBUTE DECISION MAKING METHODS SUMMARY“The Decision Making”fact that arises with the beginning of human life, continues in many various circumstances and forms in its living. The subject of how the people will solve the problems which occur with the complexity and quick changing environment and depends on individual and social causes, increases the importance of the decision making fact in every day. Because of this, decision makers have to make decisions in a conflicting and complex situations. Multi- Attribute Decision Making (MADM) problems are rather diverse in nature as they may range from selection of an apartment by an individual to the allocation of resources within a company to the selection of fighter aircraft by a country. However, almost all MADM problems have the following common characteristics. First of all, they involve the selection of the best alternative from amaong a set of predetermined alternatives. Secondly, They involve the use of multiple attributes in the evaluation process. Thirdly, they are required to resolve conflicts and value- tradeoff among the attributes. Finally, they involve the use of incommensurable units which cannot be compared directly. Generally MADM methods select the best alternative based on inter-attribute comparisons. In this study, Analytic Hierarch Process (AHP), which is widely used in every areas, and TOPSIS MADM methods are used. AHP is about breaking a problem down and then aggregating the solutions of all the subproblems into a conclusion. It facilitates decision making by organizing perceptions, feelings, judgements and memories into a framework that exhibits the forces that influence a decision. In the simple and most common case, the forces are arranged from the more general and less controlable to the more specific and controlable. By the help of these properties, AHP enables the decision-makers to structure a complex problem in the form of a simple hierarchy and to evaluate a large number of quantitative and qualitative factors in a systematic manner under conflicting multiple criteria. xiBy the way of pairwise comparisons, AHP takes a pair of elements in one level and compares them on a single property of the next higher level without concern for other properties or other elements. Then reflecting the comparison in a pairwise comparison matrix and find the eigenvector with the largest eigenvalue. The eigenvector provides the priority ordering, and the eigenvalue is a measure of the consistency of the decision maker' s judgements. Also in TOPSIS method, a decision matrix and a set of weights are used. The logic of TOPSIS is that a more preferred alternative should be closer to the ideal alternative and farther from the negative-ideal alternative, where the ideal alternative is composed of all the best attribute values obtainable, and the negative-ideal alternative is composed of all the worst attribute values attainable. The ideal and negative-ideal alternatives usually do not correspond to real alternatives, but they may be considered as extreme models or targets. The relative closeness of each alternative to the ideal alternative is defined by considering its distances from both the ideal and negative-ideal alternatives simultaneously, and the alternatives' preference order is finally ranked in ascending order of their closeness measures. In this study, firstly a goup of experts that considered both the objective and subjective attributes, chose the best multi-role figther aircraft with AHP. The best fighter aircraft were chosen with the geometric means of the experts' evaluations. After that, a comparison ability was presented by doing sensivity analysis to decision-maker. The other MADM method TOPSIS were used also selection of the best multi-role fighter aircraft. As a result, the selection of the best multi-role aircraft were achieved with the both MADM methods and we had same results. So, this results give a strong decision baseline for the decision-maker to select the best multi-role fighter aircraft. x