Japon bıldırcınlarının bireysel büyüme eğrilerinde kullanılan modellerin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of models used in the individual growth curves of japanese quails
- Tez No: 563983
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Japon Bıldırcınlarının Büyüme Eğrilerinde kubik parçalı regreresyon, Lojistik model, Gompertz model, Richard...vb gibi modeller yaygın olarak kullanılmaktadır. Yaygın olarak sürü ortalaması üzerinde modellene yapılmakta ve sürü bazında değerlendirme yapılmaktadır. Bu durum ıslah çalışmalarında bireysel değerlendirmenin önüne geçmektedir. Damızlık bireylerin seçiminde esas olan bire ait değerlerdir. Bu nedenle bireysel modelleme ve en iyi model veya modellerin seçimi ıslah açısından büyük önem arz etmektedir. Kullanılan modellerin hangisinin daha uyumlu olduğuna karar verebilmek için düzeltilmiş belirtme katsayısı (R2), hata kareler ortalaması (HKO), AIC değeri ve Durbin -Watson değerleri kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
In the Growth Curves of the Japanese Quails, models such as the regression kubic segment, the logistic model, the Gompertz model, Richard ... etc are widely used. It is widely applied to the model on herd mean and herd evaluation is done. This situation prevents the individual evaluation in breeding studies. Breeding is one of the values that are essential in the selection of individuals. For this reason, individual modeling and selection of the best models or models are of great importance for improvement. In order to decide which of the models are more compatible, the corrected coefficient (R2), the mean error squares mean (HKO), the AIC value and the Durbin -Watson values will be used.