Rüzgar enerjisinde kullanılan jeneratör çeşitleri
Generator types used wind energy master thesis
  1. Tez No: 564007
  2. Yazar: FEDLİ AKINCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA FİGEN BİNBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dünyamızın, günümüzde bulunduğu enerji darboğazında; yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ihtiyaç artmakta ve bu kaynaklardan biri olarak rüzgar enerjisine olan ilgi ve yatırımlar da önem kazanmaktadır. Bu bağlamda rüzgar enerjisinden yararlanılarak mekanik enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesinde kullanılan jeneratör sistemleri büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, rüzgar türbinlerinde kullanılan jeneratör türleri ve amaçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there is a need for renewable energy sources in the energy bottleneck where our world is located and this new energy gains importance in the interest and investments in wind energy which is clean energy. Thus, wind energy conversion systems are spreading. Generator systems used in the conversion of mechanical energy into electrical energy are of great importance by utilizing wind energy. In this study, wind turbine generators, used generator types and usage purposes are examined.