Kahramanmaraş koşullarında farklı azot ve fosfor dozlarının arı otu (Phacelia tanacetifolia Bentham)'nda verim ve bazı tarımsal karakterlere etkisii
The effect of different nitrogen and phosphorus doses on the yield and some agricultural characteristics of phacelia (Phacelia tanacetifolia Bentham) under Kahramanmaraş
- Tez No: 564008
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş ekolojik şartlarında, 2017 yılı vejetasyon döneminde, arı otunda, farklı azot dozlarının (0, 6 ve 12 N/da ) ve farklı fosfor dozlarının (0, 6 ve 12 P/da), arı otu (Phacelia tanacetifolia Bentham)'nun verim ve bazı tarımsal karakterlere etkisini belirlemek amacıyla Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Deneme Alanında, tesadüf bloklarında bölünmüş parsel deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada ana parsellere fosfor, alt parsellere azot uygulaması gelecek şekilde dizayn edilmiştir. Her bir ana parsel arasında 75 cm boşluk olacak şekilde kurulmuştur. En yüksek bitki boyu 77.04 cm ile 12 kg da-1 azot uygulanan parsellerden, en yüksek ham protein verimi 142.32 kg da-1 ile azotun 12 kg da-1 olarak uygulandığı parsellerden, en yüksek yaş ot verimi 6377.30 kg da-1 ile azotun 12 kg da-1 olarak uygulandığı parsellerden ve en yüksek kuru ot veriminin 1628.30 kg da-1 ile azotun 12 kg da-1 olarak uygulandığı parsellerden, yine aynı şekilde en yüksek ham protein verimi ise 142.32 kg da-1 ile azotun 12 kg da-1 olarak uygulandığı parsellerden elde edilmiştir. Araştırma neticesinde, gübre dozlarının tarımsal özellikler üzerinde farklılıklar oluşturduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, artan azot dozlarının verim ve verim unsurlarında önemli farklılıklar oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu denemenin farklı bölge ve zamanlarda yürütülerek genel bir sonuca varılmasının bilimsel açıdan ilgili alanyazına uygun olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Phacelia, whose homeland is California, is a one-year herbaceous plant belonging to the Hydrophyllaceae family, and grows straightly up to 60-100 cm. The stems are covered with spiny hair and the leaves are arranged alternately on the stalk. As the vegetation period progresses, it is branched from the stalk that is close to the soil and grows much more horizontally. The color of the flower may be purple, bluish-pink, light blue and white depending on the variety. The flowers are generally long, curved, bunch-shaped, and they are arranged one-sided on the plant stalk. Flowering begins at the bottom of the flower stem, advances towards the end and the whole bunch blooms in one week. New flower bunches emerge in different branches of the plant during the flowering period. This research aims to determine the effect and applicability of different nitrogen doses (0, 6 and 12 N/da) and phosphorus doses (0, 6 and 12 P/da) on the yield and some agricultural characteristics of phacelia (Phacelia tanacetifolia Bentham) under the ecological conditions of Kahramanmaraş during 2017 vegetation period. The trial was set up in 3 replications in accordance with the split plot design. The trial parcel area was planted as 4m × 2.1m = 8.4 m2 and 7 rows with the 30 cm row spacing. Accordingly, phosphorus was applied to the main parcels and Nitrogen to the sub parcels. The trial was designed with a 75 cm gap between each main parcel. In this regard, the time for first flowering, blossom time, crude protein yield, crude protein ratio, plant height, hay herbage yield, hay yield, 50% flowering time, flower-head and floret number in the flower-head were identified in the present research. The data were analyzed through use of SAS package program. The analysis of variance and LSD multiple comparison test were used during data analysis. Research results revealed that the fertilizer doses had significant differences on agricultural characteristics. Besides, increasing nitrogen doses were identified to have significant differences in yield and yield components. Conducting this trial in different regions and time as well as achieving a general conclusion is thought to be scientifically appropriate to the relevant literature.