Kent mezarlıklarının aktif yeşil alan olarak değerlendirilmesi, Kahramanmaraş örneği
The evaluation of urban cemeteries as active green area; the case of Kahramanmaras
  1. Tez No: 564013
  2. Yazar: SILA NUR KUMRU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİRE ÖZÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnsanların daha kaliteli bir yaşamı için açık yeşil alanlar önem taşımaktadır. Kentlerdeki açık yeşil alan kavramı geniş kapsamlıdır. Oyun alanları, rekreasyon alanları, yürüyüş yolları, botanik bahçeleri, hayvanat bahçeleri, spor alanları vb. gibi kamuya açık alanlar ve sadece kişiye ait olan özel mülkiyet alanları kentteki açık yeşil alan kavramını oluşturur. Kentlerin büyümesi, hızlı bir şekilde artan nüfus ve kentleşme sonucunda açık yeşil alanlar gittikçe azalmaktadır. Farklı din ve inanışlar için ayrı önemi olan mezarlıklar; açık yeşil alanların önemli parçasını oluşturmaktadır. Kent dokusu içinde önemli bir yere sahip olan mezarlıkların planlanması, tasarımı oldukça önemlidir. Mezarlık alanları kutsal olarak görüldüğü için bu alanlarda yapılaşma bulunmamaktadır. Planlanması ve tasarımı iyi yapılmış mezarlık alanları kentteki açık yeşil alan dokusunun artmasına ve mezarlık alanlarına gelen insanların ibadetlerini rahat yapabilmesine imkân sunmaktadır. Aynı zamanda tören alanı, mezarlık içindeki yol sirkülasyonu, güvenlik, yeşil alanlar gibi mekânlar mezarlıkların etkin kullanımını sağlamaktadır. Bu çalışmada Kahramanmaraş kentinde mevcut olarak kullanılan Şeyh Adil Mezarlığı yerinde incelenerek mezarlık planlama ve tasarım kriterleri çerçevesinde incelenmiştir. Şeyh Adil Mezarlığı'nın bitkisel ve yapısal donatılar yönünden yetersiz olduğu belirlenmiştir. Kahramanmaraş'ta yapımı yeni planlanan Kapıçam ve Hasancıklı mezarlık alanları yer seçim kriterleri (jeolojik yapı, toprak yapısı, yeraltı su seviyesi, eğim) açısından değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda Kapıçam ve Hasancıklı mezarlık alanlarını yer seçim kriterlerine uygun olduğu belirlenmiştir. Bu iki yeni mezarlık alanlarının planlama ve tasarımlarına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Open green areas are important for people's better quality of life. The concept of open green area in cities is comprehensive. Playgrounds, recreation areas, walking paths, botanical gardens, zoos, sports area etc. Public areas and private property areas belonging to only one person form the concept of open green area in the city. As a result of the growth of cities, rapidly increasing population and urbanization, the open green areas are decreasing. Cemeteries, which have an important place for different religions and beliefs; because they are areas of immunity wthin the city, they constitute an important part of the open green areas. The planning and design of the cemeteries, which have important place in the urban texture , is very important. Since the cemetery areas are considered to be sacred, there is no construction in these areas. The well-planned and well-designed cemetery areas provide the opportunity to increase the texture of the open green area in the city and no maket he worship of the people who come to the cemetery, security, green areas, etc. provide the effective use of cemeteries. In this study, the site of Seyh Adil Cemetery used as present in Kahramanmaras city was examined and evaluated within the framework of the cemetery planning and design criterias. Seyh Adil Cemetery was found to be insufficient in terms of plant and structural equipment. The newly planned Kapıcam and Hasancıklı cemetery areas in Kahramanmaras, have been evaluated in terms of ground selection criteria (geological structure, soil structure, ground water level, slope). As a result of the study, it was determined that the cemetery areas of Kapıcam and Hasancıklı, accordance with ground selection criteria. Suggestions have been developed for the planning and design of these two new cemetery areas.