Kent mezarlıklarının kentsel yeşil alanlar içindeki önemi ve ziyaretçi memnuniyetinin belirlenmesinde - Kayseri Asri Mezarlığı örneği
The importance of urban cemeteries in urban green areas and determining visitor satisfaction – the case of Kayseri Asri Cemetery
- Tez No: 575198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÖZTÜRK KURTASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yeni gelişmeye başlamış kentler, daha az gelişmiş komşu kentlerden ve kırsaldan olan göç sebebi ile hızlı ve plansız kentleşmeye maruz kalmaktadır. Bu göçlerle meydana gelen nüfus artışı ve beraberinde gelen konut ihtiyacı ve sanayileşme, kent içerisinde ve çevresindeki yeşil alanları tehdit etmekte, hatta yok etmektedir. Bu bağlamda mezarlıklar, imara açılamayan, kanunlarla korunan alanlar olup, artan kentleşme ile birlikte imara açılan ve her geçen gün azalan kentsel yeşil alanların yerini almaya başlamıştır. Fakat ülkemizdeki mezarlıklar, birincil görevi olan ölü gömme ve ziyaret alanı kullanımından öteye gidememiştir. Mezarlıkların, birincil işlevlerinin yanı sıra, kentlerde ekolojik ve rekreasyonel işlevleri de olan yeşil alanlar olduğu unutulmamalıdır. Bu çalışmada; mezarlıkların, kentleşme ile hızla azalan kentsel açık-yeşil alan sistemleri içerisinde önemini ve mezarlıkların kent içerisindeki rekreasyonel potansiyelleri Kayseri Asri Mezarlık örneğinde incelenmiştir. Çalışmada yöntem olarak fotoğraflama, yerinde gözlem ve ziyaretçilerle yüz yüze sosyal araştırma tekniği olan anket tekniği kullanılmıştır. Kayseri halkının büyük çoğunluğunun, mezarlıkları ziyaret amaçlı kullanımları dışında zaman geçirmek istemedikleri, mezarlıkların rekreasyonel yönden henüz yeterli donanıma ve altyapıya sahip olmadığı yapılan anket çalışmasında saptanmış olup bu bağlamda, mezarlıkların rekreasyonel potansiyellerini ortaya koyan ve ziyaretçilerin mezarlık algısını değiştirecek tasarımlarla, bu alanların kentsel yeşil ağın bir parçası olarak rekreasyonel kullanımlara da izin verecek tasarım ve uygulamaların gerçekleştirilmesi gerekliliği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Newly developing cities are subject to rapid and unplanned urbanization due to migration from less developed neighboring cities and rural to urban areas. The increase in population and the housing need and industrialization caused by these migrations threaten and even destroy the green spaces in and around the city. In this context,the cemeteries which are protected by law for zoning, replace the open-green areas which are decreasing day by day with rapidly increasing urbanization, but the cemeteries in our country, the primary duty of the cemeteries has not gone beyond the use of burial sites and visitation areas, but it should be noted that the cemeteries are the green areas with ecological and recreational functions in the cities as well as their primary functions. In this study; the importance of cemeteries in urban open-green area systems which are rapidly decreasing with urbanization and the determination of the recreational potentials of the cemeteries in the city was examined in the case of Kayseri asri graveyard. In this study, photographing, on-site observation and face-to-face survey technique were used. It was determined in the survey that the majority of the people of Kayseri did not want to spend time other than visiting the cemeteries and that the cemeteries did not have sufficient equipment and infrastructure yet in terms of recreation. It is envisaged that designs and applications should be realized which will allow recreational uses as part of the project.