Otolitik özellikli lactobacillus plantarum PFC 231'in kaşar peyniri üretiminde starter kültür olarak kullanımı ve peynirin olgunlaşma parametrelerine etkisi
Use of autolytic lactobacillus plantarum PFC 231 as starter culture in kaşar cheese production and its effect on cheese ripening parameters
- Tez No: 564014
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ GÜRSOY, DOÇ. DR. ÖMER ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada daha önceki çalışmalarda tulum peynirinden izole edilen yüksek otolitik aktiviteye sahip Lactobacillus plantarum'un (PFC231, 47M07, otoliz oranı %36,88)'in kaşar peyniri üretiminde destek kültür olarak olgunlaşma süresinin kısaltılması amacıyla endüstriyel koşullarda kullanım potansiyeli araştırılmıştır. Kaşar peyniri üretimi için kullanılan starter kültüre (Streptococcus thermophilus) destek olarak Lactobacillus plantarum, üretimde kullanılan peynir sütüne 107 kob/mL olacak şekilde inoküle edilmiştir. Besiyeri ortamında otolitik özellikleri yüksek olan L. plantarum'un kaşar peyniri üretiminde destek kültür olarak kullanımı, kaşar peynirlerinin 90 günlük depolaması süresinde peynirlerde lipoliz (toplam serbest yağ asitleri değeri ve yağ asitleri kompozisyonu) ve proteoliz (olgunlaşma indeksi) üzerine katkı sağlamamıştır. Bununla birlikte yapılan duyusal analiz, otolitik özellikli L.
Özet (Çeviri)
In this study, autolytic Lactobacillus plantarum (PFC231, 47M07, autolysis rate of 36.88%), which was isolated from tulum cheese in previous studies, was tested on industrial conditions as adjuct culture in the production of Kaşar cheese for accelerated cheese ripening. In addition to the starter culture (Streptococcus thermophilus) used in the Kaşar cheese production, L. plantarum was added at a level of 107 cfu per mL of milk in cheese production. The use of L. plantarum as an adjunct culture in the production of Kaşar cheese did not make a significant contribution to the lipolysis determined by the total free fatty acid value and fatty acids composition analysis, and proteolysis determined by ripening index (p>0.05) during 90 days of storage. However, sensory analysis results showed that the use of L.