Doğu Karadeniz bentik ekosistemindeki barbun (Mullus barbatus) balıklarının populasyon ve beslenme dinamikleri
Population and feeding dynamics of red mullet (Mullus barbatus) in bentic ecosystem, in the Eastern Black Sea
  1. Tez No: 564022
  2. Yazar: HATİCE ONAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTUĞ DALGIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Güneydoğu Karadeniz sahillerinden Mart 2017-Nisan 2018 tarihleri arasında elde edilen toplam 2930 adet Mullus barbatus bireyinin yaş, büyüme, üreme, beslenme alışkanlıkları, ölüm oranları araştırılıp; derinliklere ve mevsime bağlı dağılımı tespit edilmiştir. Bireylerin %48,32'si erkek, %51,67'si dişi olarak belirlenmiştir. Toplam boy aralığının erkeklerde 5,2 cm'den 20,1 cm'e, dişilerde 5,6 cm'den 23,6 cm'e değiştiği tespit edilmiştir. Toplam boy-ağırlık ilişkisi W=0,005*L3,2344 olarak saptanmıştır. Tüm bireyler için Von Bertalanffy büyüme parametreleri L∞=28,19 cm, K=0,16 yıl-1, t0=-0,144 yıl olarak hesaplanmıştır. Maksimum yaş 5 yıl olarak tespit edilmiştir. İlk eşeysel olgunluk boyu erkeklerde 11,63 cm, dişilerde 11,68 cm olarak belirlenmiştir. Bireylerin gonadosomatik indeks ve kondisyon faktörleri birlikte incelendiğinde, üreme döneminin ilkbahar başından yaz sonuna kadar devam ettiği tespit edilmiştir. Ölüm oranı parametrelerinden toplam (Z), doğal (M), balıkçılık nedeniyle olan (F) ölümleri ve işletme oranı (E) üssi katsayıları sırasıyla ortalama boydan hesaplandığında 1,001 yıl-1, 0,30 yıl-1, 0,70 yıl-1 ve 0,70 olarak, ilk yakalama boyundan hesaplandığında sırasıyla 1,061 yıl-1, 0,30 yıl-1, 0,76 yıl-1 ve 0,72 olarak belirlenmiştir. İşletme oranının 0,5 değerinin üstünde olması bu stok üzerinde av baskısı olduğunun işaretidir. Başlıca besinlerinin Bivalvia grubundan oluştuğu, bunu sırasıyla Nematoda, Polycheta ve Gastrapoda gruplarının takip ettiği belirlenmiştir. Türün mevsimsel dağılımı incelendiğinde 30-45 m derinlik katmanında kış mevsiminde yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Bir defada bırakılan yumurta sayısı 12,7 cm'lik balıkta minimum 610 adet ve 22,3 cm'lik balıkta maksimum 11930 adet, ortalama olarak 2780,6±227,09 değeri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
A total of 2930 Mullus barbatus individuals collected from the Southeastern Black Sea coast between March 2017 and April 2018 were investigated regarding, growth, reproduction, feeding habits, mortality rates and the distribution determined by depth and season. The pattern rates of sexes as 48.32% of the individuals were male and 51.67% female. It was determined that the total length ranges from 5.2 cm to 20.1 cm in males and from 5.6 cm to 23.6 cm in females. Total length-weight relationship was determined as W =0,005L3,2344.Von Bertalanffy growth parameters for all individuals were calculated as L∞=28,19 cm, K=0.16 years-1, t0 =-0,144 years. The maximum age was 5 years. The first sexual maturity was estimated as 11.63 cm in males and 11.68 cm in females. If gonadosomatic index and condition factors of the individuals were considered together, the reproduction period is determined to be continued from the beginning of spring to the end of summer. The exploitation rate (E) of population calculated as 0,70 year_1 (mean length). Exponential coefficients of natural mortality (M), total mortality (Z), and fishing mortality (F) of Mullus barbatus are estimated as 0,30 year-1, 1,061 year-1, 0,76 year-1 respectively. The exploitation rate (E) of population calculated that 0,72 year-1 (first catch length). The fact that exploitation rate is above 0.5, may reflect a high fishing pressure on this stock. It was determined that the main prey were Bivalvia group followed by Nematoda, Polycheta and Gastrapoda groups, respectively. When the seasonal distribution of the species was examined, it was determined that the species is abundant along the depth of 30-45 m depth in winter. The number of eggs spawn at once by a fish of 12.7 cm in length was minimum of 610, by a fish of 22.3 cm of maximum 11930 and the average was 2780.6 ± 227.09.