Piperazin türevleri ve komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu, dft çalışmaları, antimikrobiyal aktiviteleri ile glutatyon redüktaz inhibitör etkilerinin incelenmesi
Synthesis, characterization, dft studies, investigating antimicrobial activities and glutathione reductase inhibitor effects of piperazine derivatives and its complexes
  1. Tez No: 564021
  2. Yazar: BUŞRA TÜRKAN KIRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Önce, 1,4-piperazindiasetikasit, 1,4-dietilester (1) sentezlendi ve yapısı tek kristal X-ışınları kırınım yöntemiyle aydınlatıldı. Daha sonra, 1,4-piperazindiasetik asit, 1,4-dihidrazid (2) ve bunun nikel (II) (Ni(II)) ve bakır(II) (Cu(II)) kompleksleri sentezlendi. Yapıları; element analizi, LC-MS, FT-IR, NMR, molar iletkenlik ve manyetik duyarlık metotları ile belirlendi. Yoğunluk fonksiyonu teorisi (DFT) kullanılarak bileşiklerin geometri optimizasyonları yapıldı ve HOMO/LUMO enerjileri ve buna bağlı bazı fiziksel parametreleri hesaplandı. Ayrıca, (1) ve (2) bileşiklerinin NMR kimyasal kayma değerleri DFT/B3LYP/6-311++G(d,p) metodu ile hesaplandı ve deneysel verilerle mukayese edildi. Sentezlenen bileşiklerin üç Gram-pozitif; ''Salmonella typhimurium ATCC 14028, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Enterococcus faecalis ATCC 29212'' ve üç Gram-negatif; ''Escherichia coil ATCC 25922, Klebsiella pneumonia ATCC 27853, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853'' bakterilere karşı antimikrobiyal aktiviteleri mikrodilüsyon (MİK) ile disk difüzyon yöntemi ile incelendi. Ayrıca, bileşiklerin Baker's yeast (ekmek mayası) ve insan eritrosit gulutatyon redüktaz enzimine karşı inhibitör etkileri değerlendirildi ve SAR analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
First, 1,4-piperazinediacetic acid 1,4-diethyl ester (1) was synthesized and identified by single crystal X-ray diffraction analysis. Later, 1,4-piperazinediacetic acid, 1,4-dihydrazide (2) and its nickel (II) (Ni(II)) and copper (II) (Cu(II)) complexes were synthesized. Their structures were characterized by elemental analysis, LC-MS, FT-IR, NMR, molar conductivity and magnetic susceptibility methods. Using density functional theory (DFT), geometry optimizations of the compounds were carried out, and HOMO/LUMO energies and related some physical parameters ware calculated. In addition, NMR chemical shift values of (1) and (2) compounds were calculated with DFT/ B3LYP/6-311++G(d,p) method and compared with the experimental findings. The antibacterial activities of the compounds were screened against three Gram-positive; ''Salmonella typhimurium ATCC 14028, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Enterococcus faecalis ATCC 29212'' and three Gram-negative ''Escherichia coil ATCC 25922, Klebsiella pneumonia ATCC 27853, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853'' bacteria using the microdilution and disk diffusion methods. Baker's yeast glutathione reductase and human erythrocyte glutathione reductase inhibitory effects of the compounds were also evaluated and SAR analysis was carried out.