Rize il merkezi ve yakın çevresinin heyelan duyarlılığı açısından araştırılması
Investigation of the rize central district and surroundings in terms of landslide susceptibility
  1. Tez No: 564035
  2. Yazar: FATİH KAHYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBERK KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Rize il merkezi ve yakın çevresi için istatistiksel analiz yöntemleri kullanılarak heyelan duyarlılık analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanındaki heyelanlara ait envanter haritası arazi çalışmaları neticesinde ve yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri kullanılarak hazırlanmıştır. Çalışmada, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Uzaktan Algılama (UA) teknikleri ile farklı kaynaklardan toplanan veriler değerlendirilmiştir. Mantıksal regresyon analizi kullanılarak heyelan duyarlılık haritaları üretilmiştir. Üretilen duyarlılık haritalarında, çok az duyarlı, az duyarlı, duyarlı, yüksek duyarlı ve çok yüksek duyarlı olmak üzere 5 farklı duyarlılık alanı ayırtlanmıştır. Üretilen duyarlılık haritalarının performans analizleri, mevcut heyelanlarla duyarlılık haritaları karşılaştırılarak yapılmıştır. Mantıksal regresyonla üretilen heyelan duyarlılık haritasında, toplam alanın % 70'i orta ve yüksek ve çok yüksek duyarlı alan olarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre üretilen duyarlılık haritalarının performans analizleri, haritaların kullanılabilirliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, landslide susceptibility analysis of the Rize central district and surroundings was performed by using statistical analysis methods. Inventory maps of landslides occurred in the region were prepared by field works and using the high resolution satellite image. The data obtained from different sources were evaluated by Geographical Information Systems (GIS) and Remote Sensing (RS) techniques. Landslide susceptibility maps were produced using logistic regression analysis (LRA). On these susceptibility maps, five different susceptibility area were separated. These are as follows; very low, low, medium, high and very high susceptible area. Performance analysis of these maps was carried out by comparing the actual landslides. On susceptibility maps, produced with LRA 70 % of the total area were determined as susceptible, high and very high susceptible areas. According to the results, performance analysis of susceptibility maps showed that these produced maps are suitable for use.