Glioblastoma multıforme radyoterapi planlamasında 3 boyutlu konformal radyoterapi ile yoğunluk ayarlı radyoterapi (YART) tekniklerinin karşılaştırılması
Comparison of three-dimensional conformal radiation therapy and intensity-modulated radiation therapy (IMRT) techniques in radiation therapy treatment planning for glioblastoma multiforme
- Tez No: 564044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN AYDIN, PROF. DR. NİHAL BÜYÜKÇİZMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmamızda 10 adet Glioblastoma Multiforme tanılı hastanın tedavi öncesi Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntüleri çekildi. Çekilen bu görüntülerle hem Üç Boyutlu Konformal Radyoterapi (3BKRT) hem de Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi (YART) teknikleri kullanılarak tedavi planları yapıldı. Elde edilen veriler karşılaştırıldı. 3BKRT tekniğinde kama (wedge) kullanılarak karşılıklı sağ ve sol açılarla, tepe (vertex) açısı ile 3 alan tekniği kullanıldı. YART tekniğinde ise statik tekniği kullanılarak planlamalar yapıldı. Kritik organ doz sınırlamaları; beyin sapı, optik kiazma ve optik sinirler için 60 Gy alan hacim %1'i geçmeyecek şekilde; gözler için ortalama 35 Gy, lensler için hacimsel toplam 10 Gy'i geçmeyecek şekilde oluşturuldu. Her tedavi planı için hedef hacme günlük 2 Gy'den toplam 60 Gy olacak şekilde planlamalar yapıldı. Veriler doğrultusunda hedef hacim için maksimum doz ortalaması YART planlarında, 3BKRT'ye göre %0,27 azalırken, ortalama doz %0,61 artmaktadır. Sağlıklı beyin dokusunda YART planlarında maksimum doz %0,09 azalırken ortalama dozda %1,6 oranında azalmaktadır. Beyin sapı, kiazma ve sağ optik sinirin maksimum dozlarında YART planlaması dozu sırası ile %0,17, %2,7 ve %3,4 azaltmaktadır. Sol göz, sol lens ve sol optik sinirde 3BKRT'nin YART tekniğine göre daha düşük doz aldığı görülse de bu dozlar düşük oldukları için kabul edilir düzeydedir. Glioblastoma Multiforme tedavisinde YART tekniği kritik organların korunmasında daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, 10 patients diagnosed with Glioblastoma Multiforme under went pre-treatment computed tomography (CT). Thetreatment was planned by using both Three-Dimensional Conformal Radiotherapy (3DCRT) and Intensity-Modulated Radiotherapy (IMRT) techniques after the scan. The data were compared. In the 3DCRT method, vertex angle and 3 field methods were used by using wedge with mutual right and left angles. In IMRT, thetreatment was planned using the static method. Critical organ dose limitations were created so as not to exceed 1% of the volume at 60 Gy for the brainstem, optic chiasm and optic nerves, 30 Gy for the eyes 10 Gy for the lenses. A total of 60 Gy of 2 Gy per day was planned for the target volume for each treatment plan. According to data, the mean dose for target volume decreased by 0.27% in the IMRT plans compared to the 3DCRT, while the average dose in creased by 0.61%. In IMRT plans, the maximum dose in healthy brain tissue decreased by 0.09% and the average dose decreased by 1.6%. The IMRT planning greduced the maximum doses in the brainstem, chiasma and right optic nevre by 0.17%, 2.7% and 3.4%, respectively. Although 3DCRT received lower doses than IMRT in the left eye, left lens and left optic nerve, these doses were on an acceptable level because they were low. In the treatment of Glioblastoma Multiforme, the IMRT technique showed beter results in the protection of critical organs.