Doğadan esinlenen mekansal tasarımlarda analojinin kullanımı: Biyomimikri
Inspired by nature in spatial designs use of analogy: Biomimicry
  1. Tez No: 564047
  2. Yazar: RUMEYSA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF GÜRKAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekansal Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnsanlığın var oluşundan beri barınma ihtiyacı hep var olduğundan, mekan oluşumu ya da tasarımının geçmişi o zamana kadar uzanmaktadır. O dönemlerde dahi mekan tasarımlarında karşılaşılan problemler, doğadaki benzer problemlerle kıyaslanmış ve imkanlar dahilinde taklit edilmeye çalışılmıştır. Çünkü doğa tasarımcılara milyarlarca yıllık tecrübesiyle sonsuz bir ilham kaynağı sunmaktadır. Bu çalışmanın temel hedeflerinden biri, mekansal tasarımlarda doğadan esinlenme bilincinin arttırılmasıdır. Günümüzde çok önemli olan sürdürülebilirlik kavramının öneminin anlaşılması ve tasarım kriterleri sıralanırken doğadan esinlenen tasarım ilkelerinin düşünülmesi hedeflenmektedir. Çevresel döngüyü destekleyen en azından çevreye zarar vermeyen mekânsal tasarımların artışı sağlanmalıdır. Bu doğrultuda materyal yöntem bölümünde acil durum barınağı hakkında literatür taraması yapılıp kriterler belirlendikten sonra, ortaya çıkan gereksinimlerden yola çıkarak konsept bir tasarım yapılmıştır. Literatür taraması ve devamında yapılan tasarım çalışmasının bu konuda bundan sonra yapılacak olan araştırmalar için yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the existence of humanity has always existed since the existence of humanity, the history of space formation or design dates back to that time. Even at those times, the problems encountered in the design of the spaces are compared with the similar problems in nature and tried to be imitated within the possibilities. Because nature offers an endless source of inspiration for designers with billions of years of experience. One of the main objectives of this study is to increase the awareness of nature in spatial designs. The importance of the concept of sustainability, which is very important nowadays, and design criteria are envisaged. The spatial designs that support the environmental cycle must be at least increased. In this direction, after a literature search was made about the emergency shelter in the material method section and the criteria were determined, a concept design was made based on the emerging needs. The literature review and the subsequent design study are thought to be useful for future research.