Performansa dayalı lojistik uygulamaları ve savunma sanayinde örnek bir uygulama
Performance based logistics applications and an example in defense industry
- Tez No: 564048
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR ÖZYÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Lojistik yönetiminin en son uygulama yöntemlerinden biri olan Performansa Dayalı Lojistik (PDL), münferit işlemler yerine performansa dayalı bütünleşik hizmet üretmeyi, sistem ömür devri maliyetini düşürmeyi, tedarik ve işletme-idame safhalarında katma değer yaratmayı hedeflemektedir. Bu çalışmada son dönemlerde savunma tedarik projelerinde yaygın bir şekilde kullanılan PDL uygulamaları incelenmiştir. Türkiye'de savunma sanayi alanındaki bir PDL sözleşmesinde kullanılabilecek performans parametreleri Likert tipi soruların yer aldığı bir anket yardımıyla belirlenmiştir. Ülkemizde savunma sanayi sektöründe tedarik ve lojistik yönetimi alanında çalışan yöneticilerden anket yoluyla toplanan bilgiler istatistiksel analizler kullanılarak değerlendirilmiştir. Katılımcılar tarafından belirlenen performans parametreleri dikkate alınarak, Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) modeli oluşturulmuştur. Geliştirilen model Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yöntemiyle çözülerek belirlenen performans parametreleri önem sırasına göre ağırlıklandırılmıştır. PDL sözleşmesinde kullanılabilecek performans parametrelerinin ÇKKV yöntemlerinden AHP ile belirlenmesi konusu ülkemizde ilk defa bu çalışma ile ele alınmıştır. Elde edilen sonuçlar savunma sanayi firmaları ile paylaşılacaktır. Yapılacak satın alma sözleşmelerinde, performans parametrelerinin bu önem sırasına göre kullanılmasıyla tedarik ve lojistik destek süreçlerinin iyileştirilmesi ve standartlaştırılması sağlanacaktır
Özet (Çeviri)
Performance-Based Logistics (PBL), one of the latest application methods of logistics management, aims to create performance-based integrated services instead of individual operations, to reduce the cost of system life cycle, and to create added value in procurement and maintenance phases. In this study, PBL applications which are widely used in defense procurement projects have been presented. Performance parameters which can be used in a PBL contract in the defense industry in Turkey are determined by using a questionnaire that included the Likert-type questions. In our country, the information gathered from the managers working in the field of procurement and logistics management in the defense industry sector are evaluated by using statistical analyzes. A multi-criteria decision-making model is developed by taking into account the performance parameters determined by the participants. The developed model is solved by Analytic Hierarchy Process and the performance parameters are weighted according to the order of importance. The determination of the performance parameters that can be used in the PDL contract by AHP, one of the MCDM methods, has been discussed for the first time in our country with this study. The results are shared with defense industry companies. In purchasing contracts, procurement and logistics support processes are improved and standardized by using performance parameters in order of this importance.