Almatı bölgesinin (Kazakistan) akar (acarı) faunasının belirlenmesi
Determination of mite (acari) fauna in the almaty region (Kazakhstan)
  1. Tez No: 564055
  2. Yazar: TOLGANAY AZHIKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ SEVSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada; daha önce yapılmış bilimsel araştırmalar taranarak Kazakistan'ın faunasının genel bir özeti ile akar faunası ortaya konmuştur. Ayrıca söz konusu ülkenin coğrafik özelliği, doğal koruma alanları ve milli parkları araştırılmış ve listelenmiştir. Kazakistan milli parklarının büyük bir çoğunluğunun flora açısından çalışılmış olmasına rağmen, fauna açısından incelemeler oldukça yetersizdir. Az sayıda olsa da memeli ve sürüngen hayvanların çalışıldığı, ancak omurgasız hayvanlar, özellikle de akarlar üzerine yapılan çalışmaların yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada, Almati bölgesinden Haziran- Ekim ayları arasında toplam 10 defa örnek alınmış ve bulunan akarlar faunistik açıdan incelenmiştir. Astigmata grubuna ait 1 tür, Prostigmata grubuna ait 17, Mesostigmataya ait 9, Mesostigmataya ait 1 ve Oribatidlere ait 11 tür tespit edilmiştir. Bunlardan üç tanesi hariç (Acarus siro, Acrotritia ardua ardua ve Ixodes sp.) diğerleri Kazakistan için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
In this study, an overview of the fauna of Kazakhstan and the fauna of mite are presented by reviewing previous scientific researches on this subject. In addition, the geographical characteristics of the country, natural protected areas and national parks have been researched and listed. Although the majority of Kazakhstan's national parks have been studied in terms of flora, investigations in terms of fauna are inadequate. A small number of mammals and reptiles have been studied, but studies on invertebrates, especially mites are inadequate. In this study, a total of 10 samples were taken from Almaty region between June and October and the mites found were studied faunistically. A total of 39 species one species belonging to Astigmata group, 17 species belonging to Prostigmata group, 1 species belonging to Metastigmata group, 9 species belonging to mesostigmata and 11 species belonging to Oribatides have been identified. Expect for these (Acarus siro, Acrotritia ardua ardua and Ixodes sp). Others are new records for Kazakhstan.