Bazı Azo-azometin yapısı içeren ligandların ve metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve polipropilen masterbatch haslık özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and polypropylene masterbatch fastness properties investigation of some azo-azomethine ligands and their metal complexes
  1. Tez No: 564054
  2. Yazar: AKIN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN İSPİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Azo pigment grubu içeren pigmentler, renk skalasının sarı, turuncu ve kırmızı renklerini içine alan bir pigment grubu olarak piyasada yerini almaktadır. Azo pigmentler tarihte ilk 1885 Pigment Red 1 (1-(p-Nitrophenylazo)-2-naphthol, 1-(4-Nitrophenylazo)-2-naphthol) ile endüstri piyasasına girmiş, bu tarihten itibaren azo yapılarının çeşitlenmesi ve gelişmesiyle günümüz endüstrisindeki önemli yerini almıştır. 2017 yılında 1.285 milyon dolar market değerine sahip azo pigmentlerinin, 2026 yılında 1.827 milyon dolarlık market payına sahip olacağı tahmin edilmektedir.Türkiye'de 765 milyon dolarlık pazar değeri bulunan pigment marketinin, 2022 yılında 962 milyon dolar market değerine sahip olacağı öngörülmektedir. Azo-azometin pigmentler, plastik masterbatch endüstrisinde çok kullanılan pigment gruplarındandır. Azo-azometin pigmentlerinin plastik masterbatch uygulamalarında kullanılabilmesi için bazı temel performans gerekliliklerini sağlaması gerekmektedir. Bu tez kapsamında, salisilaldehitin' in 4-kloroanlin azo kaplinginin, o-fenilendiamin ve 4-Aminoantipirin bileşikleri ile oluşturduğu azometin ligandları ve ligandların metal kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezi gerçekleştirilen ligandların ve komplekslerin yapı aydınlatılması için UV, IR, NMR, Elemental analizleri yapılmış olup, ekstruder kullanılarak masterbatch elde edilmiş ve enjeksiyon kalıplama makinesi ile farklı sıcaklıklarda plaka şeklinde basılmıştır. Plakaların renk koordinatları Spektrofotometre cihazı ile ölçülerek ısı dayanımı ve renk şiddetleri incelenmiştir. Standart olarak basılan plakalar, ışık haslığı test cihazında mavi yün skalası ile Xenon ışık altında soldurularak ışık haslıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Azo chromophore group pigments take part yellow, orange and red shade of colour scale in the industry market. In history, first azo pigment“Pigment Red 1”((1-(p-Nitrophenylazo)-2-naphthol, 1-(4-Nitrophenylazo)-2-naphthol) introduced industry market in 1885. After diversification and developing of azo pigments, azo pigments take important part Today. Azo pigments market share in pigment market was 1.285 million dollars in 2017, but market predictions suggest, azo pigment market share will increase to 1.827 million dollars in 2026. Pigment market share predictions also suggest that total pigment share in Turkey will increase 765 million dollars to 962 million dollars in 2022. Azo-azomethine pigments widely used in plastic masterbatch industry. Azo-azomethine pigments must meet some basic performance requirements for use in plastic masterbatch applications. In this study, we were synthesized, salicylaldehyde' s 4-chloroaniline azo coupling and its 4-aminoantipyrine and o-phenylenediamine azomethine ligands and their metal complexes. The structure of synthesised ligands and their metal complexes were analysed with UV-Vis, NMR, IR and Elemental analysis. Ligand/metal complex' s polypropylene masterbatches were made with twin screw extruder and colour plates moulded with injection moulding machine at different temperatures. Coloured plate's heat-fastness and colouristic properties analysed with a reflectance spectrometer. Coloured plates light-fastness properties, tested by Xenon light fading machine with blue wool scale.