Mermer ve taş ocağı işletmelerinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin algılarının belirlenmesi
Determining the perceptions of employees about occupational health and safety in the marble and quarry facilities
  1. Tez No: 564059
  2. Yazar: SELİM MURAT ILGAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmada, mermer ve taş ocağı işletmelerinde çalışan bireylerin, iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin algı düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel türde yapılan bu çalışmanın verileri, Antalya ilindeki mermer ve taş ocağı işletmelerinde yer alan işyerlerinde çalışanlardan Mart - Nisan 2019 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma 194 çalışan ile tamamlanmıştır. Anket verileri, kişisel bilgi formu ile iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin algıları anket formunun yüz yüze görüşülmesi sonucu elde edilmiştir. Anket verileri sonucunda, çalışanların kanunlarda belirtilen sürelerde iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almadıkları ve iş sağlığı ve güvenliği yasaları hakkında yeterli bilgi sahibi olmadıkları, çalışma ortamındaki tehlikelerin yeterince farkında olmadığı tespit edilmiştir. Mermer ve taş ocağı işletmelerinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin algı puan ortalamaları orta düzeyin biraz üzerindedir. Sonuç olarak etkin işyeri denetimleri ile işyeri ortamının sık sık kontrollerinin yapılması ve çalışanlara etkin bir biçimde eğitim verilmesi ile madencilik sektöründe yaşanan iş kazaları ve meslek hastalıkları sayıları azalacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the perception levels of the individuals working in the marble and quarry facilities regarding occupational health and safety. The data of this cross - sectional study were collected from the employees in the marble and quarry facilities in the province of Antalya between March - April 2019. The research was completed with 194 employees. Survey data, personal information form and occupational health and safety perceptions were obtained through face-to-face interviews. As a result of the survey data, it is determined that the employees do not have occupational health and safety training in the periods specified in the laws and they do not have enough knowledge about the occupational health and safety laws and they are not aware of the hazards in the working environment. The mean perceptions of occupational health and safety in the marble and quarry facilities are slightly above the average level. As a result, effective workplace inspections and frequent workplace inspections and effective training of employees will reduce the number of occupational accidents and occupational diseases in the mining sector.