Fakoemülsifikasyon cerrahisinde 3,0 ve 4,1 mm'lik dik akstan yapılan saydam kornea kesi sonrası astigmatizmanın değerlendirilmesi
Evaluation of astigmatism after clear corneal incision from 3.0 and 4.1 mm vertical axis in phacoemulsification surgery
  1. Tez No: 564060
  2. Yazar: HÜSEYİN FINDIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÖKHAN GÜLKILIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmaya S.B. Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniği'nde Ekim 2008- Mayıs 2009 tarihleri arasında başvurarak katarakt tanısı almış 43 hastanın 43 gözü dahil edildi. Olgular iki guruba ayrılarak, 21 hastaya 3,0 mm'den (Grup 1), 22 hastaya da 4,1 mm'den (Grup 2) katlanabilir GİL'leri takıldı. Guruplar arasında cerrahi yöntem olarak kesi boyutu ve buna bağlı GİL implantasyonu tekniği dışında fark yoktu. Ameliyatlar standart olarak fakoemülsifikasyon yöntemiyle gerçekleştirildi. Tüm olgular 1. hafta, 1. ay, 3. ayda rutin muayenelerine ilave olarak keratometrik ve topografik ölçümlerle değerlendirildi. Cerrahi öncesi ve sonrası astigmatizma değerleri vektör analizi ve polar değer yöntemi ile hesaplanarak, kesi büyüklüğünün cerrahi uyarılmış astigmatizmaya etkisi karşılaştırıldı. her iki gurup arasında preoperatif ve postoperatif 1.hafta,1.ay ve 3.ay da ölçülen astigmatizma büyüklüğü açısından anlamlı fark mevcuttu.Postoperatif astigmatizma değerleri gurupların kendi içlerinde de preoperatif değerlere göre istatistiksel anlamlı bulundu. Naeser yöntemine göre hesaplanan polar değerlerin her iki gurupta da istatistiksel olarak anlamlı olmak üzere, postoperatif dönemde preoperatif döneme göre azaldığı tesbit edildi. Yine Naeser yöntemine göre hesaplanan cerrahinin neden olduğu astigmatizma değerleri açısından iki gurup arasında 3. ayda belirgin fark tesbit edilemedi. Ancak guruplar içinde takip süresince meydana gelen değişim istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Ancak 3,0 mm gurubunun 4,1 mm gurubuna göre daha stabil olduğu gözlendi. Kesiler tork etkisi açısından kıyaslandığında iki gurup arasında belirgin fark olmamakla birlikte, 3,0mm gurubunda meydana gelen tork etkisinin 4,1 mm gurubuna göre daha küçük ve stabil olduğu gözlendi. Kesilerin meydana getirdiği astigmatizma vektör analizi ile karşılaştırıldığında iki gurup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark mevcut olmakla birlikte, cerrahiye bağlı astigmatizmanın 3,0 mm gurubunda daha az olduğu gözlendi. Sonuç olarak 3,0 mm ve 4,1 mm'lik kesilerde meydana gelen astigmatizma miktarinin 3. ayda polar değer yöntemine göre istatistiksel olarak farklı olmadığı bulundu. Bununla beraber 3,0 mm gurubunda daha erken yara yeri stabilizasyonu ve daha az tork etkisi meydana geldiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
S.B. Şişli Etfal Training and Research Hospital 43 eyes of 43 patients who were admitted in the Ophthalmology Clinic between October 2008 and May 2009 and diagnosed as cataract were included. Patients were divided into two groups and 21 patients underwent foldable IOLs from 3.0 mm (Group 1) and 22 patients from 4.1 mm (Group 2). There was no difference between the groups except the size of the incision and IOL implantation technique. The operations were performed by phacoemulsification as standard. All cases were evaluated by keratometric and topographic measurements in addition to their routine examinations at 1 week, 1 month and 3 months. Preoperative and postoperative astigmatism values ​​were calculated by vector analysis and polar value method and the effect of incision size on surgical excited astigmatism was compared. There was a significant difference between the two groups in terms of preoperative and postoperative 1st week, 1st month and 3rd-month astigmatism size. It was determined that the polar values ​​calculated according to Naeser method were statistically significant in both groups and decreased in the postoperative period compared to the preoperative period. Again, there was no significant difference between the two groups in terms of astigmatism values ​​calculated according to the Naeser method. However, the change in the groups during the follow-up was statistically significant. However, it was observed that the 3.0 mm group was more stable than the 4.1 mm group. When the incisions were compared in terms of torque effect, there was no significant difference between the two groups, but the torque effect in the 3.0mm group was smaller and more stable than the 4.1mm group. There was a statistically significant difference between the two groups when compared with the astigmatism vector analysis of the incisions, but it was observed that astigmatism due to surgery was less in the 3.0 mm group. As a result, it was found that the amount of astigmatism in 3.0 mm and 4.1 mm incisions were not statistically different according to the polar value method at 3 months. However, earlier wound stabilization and less torque were observed in the 3.0 mm group