Diyabetik ve nondiyabetik olgularda farklı ışık şiddetlerinde elde edilen pupil boyutları üzerine fakoemülsifikasyon cerrahisinin etkisi
The effect of phacoemulsification surgery on pupil dimensions obtained at different light intensities in diabetic and non-diabetic cases
  1. Tez No: 293146
  2. Yazar: AYÇA DURMUŞ AYKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM TÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Diyabetik ve nondiyabetik katarakt olgularında farklı ışık şiddetlerinde elde edilen pupil buyutları üzerine fakoemülsifikasyon cerrahisinin etkisini değerlendirmek.Materyal ve Metod: Çalışma Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalında, Mayıs 2012 - Ekim 2012 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya yaşları 40-85 arasında 49 katarakt hastası katıldı. Hastalar diyabetik ve nondiyabetik olmak üzere iki gruba ayrılarak her hastanın her iki gözü için ayrı ayrı olmak üzere preoperatif dönemde sırasıyla 0, 1, 10, 100 ve 200Cd/m2?lik aydınlatmalarda pupillometrik ölçümler alındı. Daha sonra olguların daha az gören kataraktlı gözlerine komplikasyonsuz fakoemülsifikasyon cerrahisi uygulandı ve katlanabilir intraoküler mercek yerleştirildi. Her hastanın her iki gözü için postoperatif birinci ve postoperatifdördüncü haftada sırasıyla 0, 1, 10, 100 ve 200Cd/m2?lik aydınlatmalardaki pupillometrik ölçümleri tekrarlandı. Sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırıldı.Bulgular: Katarakt ameliyatı geçiren gözlerin pupil boyutları diyabetik hasta grubunda 0, 1, 10, 100 ve 200Cd/m2?lik aydınlatmalarda sırasıyla preoperatif dönemde4,9±1,1, 4,3±1,1, 3,5±0,8, 2,6±0,3, 2,4±0,2; postoperatif 1. haftada 3,8±0,7, 3,4±0,5, 2,9±0,4, 2,4±0,1364, 2,2±0,1; postoperatif 4. haftada 4,2±0,9, 3,8±0,8, 3,2±0,6, 2,6±0,2, 2,3±0,1 mm idi. Bu değerler nondiyabetik hasta grubunda ise sırasıyla preoperatif dönemde 5,6±0,9 4,9±0,8, 3,9±0,7, 2,7±0,2, 2,4±0,2; postoperatif 1. haftada 4,7±0,8, 4,1±0,7, 3,3±0,5, 2,5±0,1, 2,3±0,1; postoperatif 4. haftada 5,0±0,8, 4,5±0,7, 3,6±0,6, 2,7±0,2, 2,3±0,1 mm idi. Ameliyat sonrası 1. ve 4.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the effect of phacoemulsification surgery on pupil dimensions obtained with different light intensities in diabetic and non-diabetic cataract cases.Materials and Methods: The study was performed at the Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Department of Eye Diseases between May and October, 2012. Forty-nine cataract patients aged between 40 and 85 were included. Patients were divided into two groups, diabetic and non-diabetic. Pupillometric measurements at illumination levels of 0, 1, 10, 100 and 200 Cd/m2 were performed separately on both eyes of all patients in the preoperative period. Complication-free phacoemulsification surgery was later performed on individuals? eyes with cataracts with the poorer vision, and foldable intraocular lenses were implanted. Pupillometric measurements at illumination levels of 0, 1, 10, 100 and 200 Cd/m2 were repeated in the 1st and 4th weeks postoperatively for both eyes in all patients. The results were compared statistically.Result: Preoperative pupil dimensions of eyes that had undergone cataract surgery in the diabetic group at illumination levels of 0, 1, 10, 100 and 200 Cd/m2 were 4.9±1.1, 4.3±1.1, 3.5±0.8, 2.6±0.3 and 2.4±0.2 mm, respectively. In the 1st week postoperatively dimensions were 3.8±0.7, 3.4±0.5, 2.9±0.4, 2.4±0.1 and 2.2±0.1 mm. 4th week postoperative measurements were 4.2±0.9, 3.8±0.8, 3.2±0.6, 2.6±0.2 and 2.3±0.1 mm. In the non-diabetic patient group, these values were 5.6±0.9, 4.9±0.8, 3.9±0.7, 2.7±0.2 and 2.4±0.2 mm in the preoperative period, 4.7±0.8, 4.0±0.7, 3.3±0.5, 2.5±0.1 and 2.3±0.1mm in the 1st week postoperatively and 5.1±0.8, 4.5±0.7, 3.6±0.6, 2.7±0.2 and 2.4±0.1mm in the 4th week postoperatively, all respectively.