Embriyonik kök hücre araştırmalarının hukuki boyutu
Legal dimension of embriyonic stem cell research
  1. Tez No: 564083
  2. Yazar: SELİM AKPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TUMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Embriyonik kök hücre çalışmaları, vaat ettikleriyle toplumsal ve bireysel anlamda etik ve hukuki açıdan birçok tartışmaya konu olmuştur. Bu çalışmanın amacı, embriyonik kök hücre araştırmaları ile ilgili Avrupa Birliğine üye ülkeler çoğunlukta olmakla birlikte dünyada var olan yasal düzenlemeleri inceleyerek ülkemizde bu alandaki yetersizlikleri dünyadaki uygulamaları da dikkate alarak irdelemek, bu alandaki hukuki ve etik sorunları belirlemek, bu sorunları aşmada çözüm önerileri oluşturabilmektir. Bu amaçla Avrupa, Amerika ve Asya Ülkelerinin Embriyonik Kök Hücre Araştırmaları ile ilgili yasaları karşılaştırmalı olarak ele alınıp, bu konudaki uluslararası hukuk literatürü de incelenerek ülkemizde bu konu ile ilgili yasal boşluğun nasıl giderilebileceği, embriyonik kök hücre araştırmalarının kazanımlarından faydalanabilmek için devlet ve sivil toplum olarak nasıl bir yasal zemin hazırlanabileceği sorularına cevap arayacağız.
Özet (Çeviri)
Findings and future prospects of embryonic stem cell research have been subjected to various ethical and legal debates. The main aim of this research is initially to examine the legal procedures of stem cell research generally in the world and specifically in the European Member states. Immediately after that, it is to state legal and ethical issues in this area. By doing so, this research will be able to compare these procedures with the ones in Turkey and to define legal inadequacies of stem cell research in Turkey. To have alternate solutions to meet the legal gaps in Turkey, this research will delve into the legal regulations of stem cell research in Europe, America and Asia together with close examination of international law literature in this area. Under the light of findings of these comparisons, the research will seek to answer the question of how state and civil society establish a legal ground to benefit from embryonic stem cell researches in Turkey.