Emet Bor İşletme Müdürlüğü espey açık ocak işletmesinin iş sağlığı ve güvenliğinin farklı risk değerlendirme yöntemleri ile analizi
The occupational health and safety analysis of espey open pit of Emet Boron Works with different risk assesment methods
- Tez No: 564104
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ŞENSÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkeler için en önemli sektörlerden bir tanesi madencilik sektörüdür. Madencilik sektörü ise iş sağlığı ve güvenliği açısından en riskli iş kolu olarak bilinmektedir. Dünyada her yıl, başta madencilik sektörü olmak üzere çok sayıda iş kazası yaşanmaktadır. Her yıl çok sayıda iş kazasının yaşandığı maden sektöründe risklerin analizi açısından seçilecek risk değerlendirme metodu, bu nedenle son derece önemlidir. Bu çalışmada da açık maden işletmelerinde var olan risklerin değerlendirmesi konusunda Matris yöntemi ve Fine Kinney yöntemi ile analiz yapılarak Emet Bor İşletme Müdürlüğü, Espey Açık Ocak İşletmesindeki risklerin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important sectors for developing countries such as Turkey is the mining sector. The mining sector is known as the riskiest sector in terms of occupational health and safety. Every year, a large number of accidents occur especially in the mining sector in the world. Therefore, the risk assessment method to be selected in terms of analyzing the risks encountered in the sector is extremely important. In this study, it is aimed to analyze the risks in open pits by using Matrix and Fine Kinney methods for the evaluation of the risks in Espey Open Pit Operation in Emet Boron Works Directorate.