Emet Bor İşletme Müdürlüğü Hisarcık ve Espey konsantratör atıklarının mikrodalga enerjisi yardımıyla zenginleştirilebilirliğinin araştırılması
Research of the enrichment in Hisarcık and Espey concentrator tailings at Emet Boron Directorship with microwave energy using
  1. Tez No: 292496
  2. Yazar: MESUT AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada Emet Bor İşletmesi Hisarcık ve Espey konsantratör tesislerinde bor zenginleştirmesi sonucu ortaya çıkan atık barajında depolanan, hem çevresel sorunlara, hem de ekonomik kayıplara neden olan ince (-3 mm) atıkların zenginleştirilebilirliği araştırılmıştır. Bunun için ilk önce alınan numunelerin kimyasal, fiziksel ve fizikokimyasal karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Yapılan bu çalışmada; Hisarcık Atık Barajından alınan temsili numunenin %19,1 B2O3, Espey Atık Barajından alınan temsili numunenin %27,86 B2O3 içerdiği tespit edilmiştir. Mineralojik incelemeler sonucunda ise Espey atık numunesinin esas olarak kolemanit, montmorillonit ve kalsit, Hisarcık atık numunesinin ise esas olarak kolemanit, kalsit ve illit mineralleri içerdiği belirlenmiştir.Deneysel çalışmalarda; Espey ve Hisarcık konsantratör atıklarının mikrodalga enerjisinden yararlanılarak zenginleştirilebilirliği araştırılmıştır. Atıklarının zenginleştirilebilmesi amacıyla mikrodalga fırında, farklı süre ve farklı mikrodalga güç seviyelerinde deneyler yapılmış ve optimum koşullar belirlenmiştir. +0,5 mm tane boyutundaki Hisarcık atık numunesinin 800 watt mikrodalga güçte 30 dakikalık mikrodalga enerjisine maruz bırakılması sonucunda; %94,62 verim ile %46 B2O3 tenörlü konsantre elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the available thin tailing process existing after the boron process has been searched causing the environmental problems and economical losses at Emet Boron Directorship and Espey concentrator institute. Initially the chemical, physical and physico-chemical characterization tests of the samples have been studied. In this research, sample from the Hisarcık tailing dam includes 19,1%B2O3 and sample from the Espey tailing dam includes 27,86%B2O3. According to the results of the mineralogical analys Espey tailing sample includes colemanite, montmorillonite and calcite, and the Hisarcık tailing sample includes colemanite, calcite and illite minerals.In the experimental studies the enrichment availability has been searched with the usage of microwave energy of Espey and Hisarcık concentrator tailings. The different type of tests at different time and microwave power levels have been studied to enrich the tailings at microwave oven and optimum conditions have been determined. Under the condition of 30 min. microwave energy at 800 watt microwave for the Hisarcık tailing sample at 0,5mm grain size; 94,62% efficiency and 46%B2O3 concentration tenor results have been carried out.