Ayçiçeği (Helianthus annuus l.)bitkisinin verimi ve önemli özelliklerine sulamanın ve azotlu gübre çeşitlerinin etkileri
  1. Tez No: 56416
  2. Yazar: NIYAZBEK KALIMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ESENDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZ Bu çalışma Samsun ekolojik şartlarında ayçiçeği bitki sine en uygun azotlu gübre formunu ve sulama sayısını sapta mak amacıyla 1995 yılında yürütülmüştür.“Cargi ll-207”melez çeşidi kullanılmış olan çalışmada sulama konuları olarak: -ilk gelişme döneminde 2 sulama, -ilk gelişme döneminde 2, tabla teşekkülü döneminde 1, çiçeklenme döneminde 1 olmak üzere - toplam 4 sulama ve her konuda gübre formları olarak amonyum sülfat, amonyum nitrat, kalsiyum amonyum nitrat ve üre uygulanması araştırıl mıştır. Gübre formları 10 kg/da saf azot hesabı ile uygulan mıştır. En yüksek tane ve ham yag verimi 4 sulama uygulanmasın dan alınmıştır. Bu değerler sırasıyla 458.14 ve 212.98 kg/da olmuşlardır. Ayçiçeğinin verimi ve özellikleri üzerinde azot lu gübre formlarının etkisinin önemli olmadığı saptanmıştır. ABSTRACT This study was conducted to determine the most suitable nitrogenous fertilizer form and irrigation level in sunflower plant under the ecological conditions of Samsun in 1995. The hybrid cultivar“Cargi 1 1-207”was used in this study. In this study was as irrigation themes: -two irrigations at the first growth stage, -two at the first growth stage, one at the head formation stage, and one at the flowering stage - total four irrigation. As fertilizer forms ammonium sulphate, limed ammonium nitrate, ammonium nitrate and urea were investiga ted. Nitrogen levels used were 100 kg per hectare.
Özet (Çeviri)
ÖZ Bu çalışma Samsun ekolojik şartlarında ayçiçeği bitki sine en uygun azotlu gübre formunu ve sulama sayısını sapta mak amacıyla 1995 yılında yürütülmüştür.“Cargi ll-207”melez çeşidi kullanılmış olan çalışmada sulama konuları olarak: -ilk gelişme döneminde 2 sulama, -ilk gelişme döneminde 2, tabla teşekkülü döneminde 1, çiçeklenme döneminde 1 olmak üzere - toplam 4 sulama ve her konuda gübre formları olarak amonyum sülfat, amonyum nitrat, kalsiyum amonyum nitrat ve üre uygulanması araştırıl mıştır. Gübre formları 10 kg/da saf azot hesabı ile uygulan mıştır. En yüksek tane ve ham yag verimi 4 sulama uygulanmasın dan alınmıştır. Bu değerler sırasıyla 458.14 ve 212.98 kg/da olmuşlardır. Ayçiçeğinin verimi ve özellikleri üzerinde azot lu gübre formlarının etkisinin önemli olmadığı saptanmıştır. ABSTRACT This study was conducted to determine the most suitable nitrogenous fertilizer form and irrigation level in sunflower plant under the ecological conditions of Samsun in 1995. The hybrid cultivar“Cargi 1 1-207”was used in this study. In this study was as irrigation themes: -two irrigations at the first growth stage, -two at the first growth stage, one at the head formation stage, and one at the flowering stage - total four irrigation. As fertilizer forms ammonium sulphate, limed ammonium nitrate, ammonium nitrate and urea were investiga ted. Nitrogen levels used were 100 kg per hectare.The highest seed and oil yield were obtained with four irrigations theme. The observed yields were 4581.4 and 2129.8 kg per ha, respectively. The nitrogen forms had no signifi cant effects on the yield and the other characters of sunflo wer. P E 3 £ M E AaHHaa paöOTa npoBefleHa c iiejibD myneHM 3