Doğrudan fidanlığa dikilen aşılı asma çelikleriyle fidan üretiminde aşılama zamanı ve yetiştirme sistemlerinin etkileri
  1. Tez No: 56417
  2. Yazar: PELİN YILMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
IV- ÖZ Bu araştırma, Samsun ili fidanlık şartlarında aşılı asma fidanı üretiminde aşılama zamanı ve yetiştirme sistemlerinin etkilerini saptamak amacıyla 1994-1995 yıllarında yapılmıştır. Denemede Abalıkoca ve Kazova üzüm çeşitlerinden alınan kalemler Vitis berlandieri x Vitis riparia Kober 5BB Amerikan asma anacı üzerine masa başında omega aşısıyla aşılanmışlardır. Aşılar 15 Nisan, 30 Nisan ve 15 Mayıs olmak üzere üç farklı zamanda yapılmıştır. Aşılı çelikler fidanlık parsellerinde beyaz polietilen örtülü mini tünel, siyah plastik malç, siyah plastik malç + talaş ve kontrol (toprak kümbet) olmak üzere 4 farklı sistemde yetiştirilmiştir. Denemede aşı tutma oranı bakından en iyi sonucu (%95.8) 15 Mayıs'ta aşılanrak siyah plastik malç altında yetiştirilen aşılı çelikler vermiştir. Sürme oranı ise 15 Nisanda aşılanarak beyaz polietilen örtülü mini tünel altında yetiştirilen aşılı çeliklerde en yüksek olarak tespit edilmiştir. Fidanlardaki sürgün gelişme düzeyi (1.5) ve kök gelişme düzeyi (1.2) bakımından en iyi sonuçlar 15 Nisan tarihinde aşılanarak beyaz polietilen örtülü mini tünel altında yetiştirilen aşılı çeliklerden elde edilmiştir. Fidan randımanı da (%44.4) bu sonuçlara paralellik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF DIFFERENT GRAFTING TIME AND NURSERY SYSTEMS ON GRAFTED GRAPEVINE RODUCTION BY GRAFTED CUTTINGS DIRECTLY PLANTED IN THE NURSERY This study has been carried out to determine the effects of grafting time and nursery systems on the success of grafted grapevine production under nursery condition of Samsun province, during 1994-1995. One-bud scions taken from the commercial grape cultivars of Abalikoca and Kazova were bench grafted onto the rootstock cuttings taken from the Vitis berfandieri x Vitis riparia Kober 5BB. The graftings were made at the time of April, 15; April, 30 and May, 15. Grafted cuttings then palted directly in the nursery plots and grown under the 4 different nursery systems consist of transparent poiyethlene mini-tunnel, balck poiyethlene mulch plastic, dust mound and black poiyethlene mulch plastic and control (soil mound). The best results for take (95.8%) observed from the grafts made at May, 15 and covered black polyethylene mulch plastic. The grafts made at May, 1 5 and grown under transparent poiyethlene mini-tunnel nursery system gave the highest sprouting rate. The best results for shoot (1.5) and root (1.2) growth rate observed from the grafts made at the time of April, 15 and grown under transparent poiyethlene mini-tunnel nursery system. The rate of transplant (44.4%) were parallel to the upper results.