Pakize Başaran'ın romanları ve romancılığı
Pakize Başaran's novels and authorship
- Tez No: 564180
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ODACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma 1951-1977 yılları arasında Pakize Başaran tarafından yazılan on bir romanı kapsamaktadır. Çalışma iki ana başlık altında incelenmiştir. İlk bölümde yazar“Hayatı”,“Mesleği”ve“Sanatı”bakımlarından ele alınmıştır. İkinci bölümde yazarın romanları;“Romanların Biçimsel Özellikleri”,“Romanların Yapısı”,“Tematik Yönden Romanlar”,“Romanların Adlandırılması”,“Dil ve Anlatım”başlıkları altında detaylı bir şekilde incelenmiştir. Romanların yapısı başlığı altında olay örgüsü, şahıs kadrosu, bakış açısı ve anlatıcı, zaman, mekan ve anlatım tekniklerine yer verildi. Bu bölümde Şaka Bitti adlı roman ayrı bir başlıkta incelenmiştir; bunun nedeni adı geçen eserin biyografik ve tarihi unsurlar içermesidir. Bu nedenle ilk bölümde yazarın hayatı ele alınırken, ailesinin hayatına da yer verilmesi uygun görülmüştür. Romanlarla ilgili incelenen her bir başlıkta kronolojik sıra esas alınmıştır. Yazarın ele alınan on bir romanı şunlardır: Benim Doktorum, Sahte Gelin, Köye Dönen Yosma, Meçhule Giden Yol, Şaka Bitti, Seni Yalnız Seni, Aşk Acıları, Devenin Öcü, Büyükler Küçükler ve Köpekler, Döner Koltuk, Tekinsizler. Çalışmanın sonuç kısmında ise bir kadın yazar olarak Pakize Başaran'ın hayatı, ailesi, mesleği, sanatı, romanları, romanlarının yapısı, romancılığı ve romanlarında görülen popüler roman özellikleri hakkında elde edilen bulgular nitel olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study included eleven novels written by Pakize Başaran between the years 1951-1977. The findings of the study were presented under two main titles. In the first part, the author was discussed in terms of her“Life”,“Profession”and“Works of Art”. In the second part, the author's novels were discussed in terms of“Their Formal Features”,“Structural Properties”,“Themes”,“Naming”, and“Use of Language”and“Narration Techniques”in detail. Under the title of the structure of the novels, the plot, characters, literary perspectives, narrators, time, place and narration techniques were discussed. In this part, the novel Şaka Bitti was discussed under a separate title by the reason of that it had biographical and historical elements. For this reason, it was appropriate to include the author's life along with her family life in the first part. The presentation of the novels was done on a chronological basis. The eleven novels of the author were: Benim Doktorum, Sahte Gelin, Köye Dönen Yosma, Meçhule Giden Yol, Şaka Bitti, Seni Yalnız Seni, Aşk Acıları, Devenin Öcü, Büyükler Küçükler ve Köpekler, Döner Koltuk, Tekinsizler. In the conclusion part of the study, as a female writer, Pakize Başaran's life, family, profession, works of art, novels, novel writing and the popular novel features in her novels were presented qualitatively.