The j-curve analysis: Evidence from the bilateral trade between Turkey and Euro area
J-eğrisi analizi: Türkiye ve Euro bölgesi ticareti örneği
  1. Tez No: 564179
  2. Yazar: ELİF ÖNGÖR HORATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, Türkiye ve Euro Bölgesi arasındaki ikili ticarette J-eğrisi hipotezinin geçerliliğini araştırmayı amaçlamaktadır. Değişkenler arasındaki kısa dönemli dinamikler ve uzun dönemli ilişkiler, 2003A1-2018A12 dönemi aylık verileri kullanılarak analiz edilmiştir. Gecikmesi dağıtılmış otoregresif (ARDL) modeline dayanan Sınır Testi yaklaşımı, değişkenler arasında uzun dönemde eşbütünleşme ilişkisini bulmak için kullanılmıştır. Ayrıca, değişkenler arasında kısa vadeli dinamikleri belirlemek için Hata Düzeltme Modeli kullanılmıştır. Ticaret dengesi modelinde, ticaret dengesi, ihracatın ithalata oranı olarak tanımlanarak bağımlı değişken olarak kullanılırken, reel döviz kuru ile Türkiye ve Euro Bölgesi'nin gelirlerini temsil eden sanayi üretim endeksleri ise açıklayıcı değişkenler olarak kullanılmıştır. Ampirik sonuçlar, uzun dönemde değişkenler arasında bir eşbütünleşme ilişkisi olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, reel döviz kurundaki artışların hem kısa dönemde hem de uzun dönemde ticaret dengesini olumlu etkilediği bulunmuştur. Diğer bir deyişle, reel döviz kurundaki artışlar (Türk Lirası'nın değer kaybetmesi) hem kısa dönemde hem de uzun dönemde ticaret dengesini iyileştirmektedir. Bu nedenle, Türkiye ve Euro Bölgesi arasındaki ikili ticarette J-eğrisi hipotezinin geçerli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, Türkiye'nin gelirinin ticaret dengesi üzerinde etkisi olmazken; Euro Bölgesi'nin geliri uzun vadede ticari dengesini olumlu etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the validity of the J-curve hypothesis for the bilateral trade between Turkey and Euro Area. The short-run dynamics and long-run relations among variables are analyzing with the monthly data during the period of 2003M1-2018M12. Bounds Test approach depended on Autoregressive Distributed Lag model is used to find the cointegration relation among variables in the long-run. Also, The Error Correction Model is employed to determine short-run dynamics among variables. In the trade balance model, trade balance which is defined as the ratio of exports to imports is used as dependent variable while bilateral real exchange rate and industrial production indices as proxy for incomes of Turkey and Euro Area are employed as explanatory variables. The empirical results reveal that there is a cointegration relation among variables in the long-run. In addition, it is found that increases in real exchange rate affect positively trade balance both in the short-run and long-run. In other words, increases in real exchange rate (depreciation of Turkish Lira) improve trade balance both in the short-run and long-run. Therefore, it can be concluded that J-curve hypothesis is not valid for the bilateral trade between Turkey and Euro Area. According to findings of this study, income of Turkey does not have any impact on trade balance whereas income of Euro Area affects positively trade balance in the long-run.