Kızılırmak delta arzi kullanım ve mülkiyet durumu
  1. Tez No: 56422
  2. Yazar: ZEHRA SIRIMSI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Ill ÖZET Ülkemizin en geniş ve barındırdığı canlı sistemi açısından en değerli sulak alanlardan biri olan Kızılırmak Deltası, Karadeniz Bölge sinde doğal özelliklerini koruyabilmiş en büyük kıyı sulak alanı olma özelliğine sahiptir. Bu noktadan hareketle Kızılırmak Deltası sulakalan ekosistemin korunması amacıyla başlatılan“Kızılırmak Deltası Yönetim Planı”projesinin bir bölümünü oluşturan bu çalışmada Kızılırmak Del tası arazi kullanım ve mülkiyet durumları araştırılmıştır. Bu amaçla Kızılırmak Deltası üzerindeki köylerin tapu kayıtları incelenmiş ve ilgili bilgiler 1/5000'lik kadastro Haritaları ve tapu kayıt ları yardımı ile 1/25000'lik haritalar üzerine işlenmiştir. Elde edilen haritalarla arazinin kullanım ve mülkiyet durumu tesbit edilmiş olup, bu haritalar yardımıyla delta üzerinde alınması ge rekli önlemler konusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Kızılırmak Delta which is one of our country's most vauble wetland, is considered to be the largest coestal wetland that has been able preserve its natural characteristics in Blacksea region land using and property position of is determined in this work as a part of“The Project of Management of Kızılırmak Delta”is which started for the protection of the ecosystem. For this purpose, registration of title-deed of villages was investigated and this knowledge was worked on map scale of 1/25000 by land survey map scale of 1/5000 and registration of title-deed. Land using and property position of Delta's was determined by this work. Some suggestions were offered for the protection of Kızılırmak by this map.