Human interventions on wetlands and their long term impacts on human well-being a study of Kizilirmak delta case, Samsun, Turkey
Sulak alanlar üzerindeki insan müdahaleleri ve uzun dönemde insan refahına etkileri Kızılırmak deltası örnek olay incelemesi, Samsun, Türkiye
  1. Tez No: 255326
  2. Yazar: MELİH GÜRÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDA ERAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Sulak alan dinamiklerinin ve katkılarının ayrıntılı olarak anlaşılmasının karar alma süreçlerindeki gerekliliğini kabul eden bu araştırma insan müdahaleleri ile insan refahı arasındaki karşılıklı değiş tokuşu tanımlamayı amaçlamaktadır. Türkiye'nin on üç Ramsar Alanı'ndan birisi olan ve çeşitli ekosistem fonksiyonları sunan Kızılırmak Deltası örnek olay alanı olarak belirlenmiştir. Sulak alanlar ve değerlendirilmeleri üzerine bir kaynak taramasının ardından, Kızılırmak Deltası'ndaki karşılıklı değiş tokuşları analiz etmeye yönelik bir değerlendirme çerçevesi oluşturulmuştur. Bu çerçeve kapsamında, öncelikle ekolojik, sosyo-kültürel ve ekonomik yapılarının değerlendirilmesi ve fonksiyon analizi ile deltanın önemi, değerleri ve fonksiyonları tanımlanmıştır. Daha sonra, faaliyet analizi ile deltadaki baskılar ve etkileri SBDET (Sürücü kuvvetler, Baskılar, Durum, Etkiler ve Tepkiler) Çerçevesi kapsamında analiz edilmiştir. Son olarak, deltanın fonksiyonları değerlendirilerek yaşanan alış veriş ilişkileri parasal olarak hesaplanmıştır. Zaman ve veri kısıtlarından dolayı deltanın fonksiyonlarının sadece küçük bir kısmı parasal olarak değerlendirilebilmiştir. Deltanın hesaplanan fonksiyonları 753.531.772 TL değerinde servisler sunarak deltanın GSYH'sının (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) % 34'ünü oluşturmaktadır. Bu değer deltanın alış veriş ilişkilerindeki zarar olarak kabul edilmiştir, çünkü baskılar sonucunda bu değerlerin kaybolma riski vardır.
Özet (Çeviri)
Acknowledging the necessity of a detailed understanding of the dynamics and contributions of wetlands in decision making processes, this research aims to identify the trade-offs between human interventions and human well-being in wetlands. Being one of the thirteen Ramsar Sites of Turkey and providing various ecosystem functions, Kızılırmak Delta was determined as the case study area of the research. Following the literature review on wetlands and their valuation, an assessment framework was developed for analyzing the trade-offs in the Kızılırmak Delta. Following this framework, first the importance, values and functions of the delta were defined by evaluation of its ecological, socio-cultural and economic structures and function analysis. Then, the pressures on the delta and their impacts were analyzed through DPSIR (Driving forces, Pressures, State, Impacts and Responses) Framework by action analysis. Finally, the trade-offs in the delta were calculated in monetary terms through valuation of the functions of the delta. Because of time and data constraints only a small portion of the functions of the delta was quantified in monetary terms. Calculated functions of the delta provide 753.531.772 TL worth of services that constitutes the 34 % of total GDP of the delta. This value was accepted as the cost of trade-offs in the delta, because the pressures on the delta would result in the loss of this value.