Fototerapi uygulaması alan yenidoğanların konfor davranışlarının incelenmesi
Examination of comfort behavior of newborns under phototherapy application
- Tez No: 564242
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI ÇÖVENER ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu araştırma, fototerapi uygulamasının hastanede yatan yenidoğanın konfor davranışı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı olan araştırma, Mart 2018-Mayıs 2019 yılında Nevşehir Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan ve fototerapi tedavisi alan 190 yenidoğan ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak;“Yenidoğan Tanılama Formu”ve“Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği (YKDÖ)”kullanılmıştır. Niteliksel verileri değerlendirmek için içerik analizi yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan yenidoğanların postnatal yaş ortalaması 4,96±3,06 gündür. Yenidoğanların %56,8'i erkektir. Yenidoğanların %97,4'ü anne sütü ve formül süt ile beslenmektedir. Yenidoğanların %92,6'sının küvözde fototerapi aldığı belirlenmiştir. YKDÖ toplam puan medyan değeri ise 10 (6-24) olarak bulunmuştur. Yenidoğan bebeklerin %70'inin konforlu olduğu belirlenmiştir. Erkek yenidoğanların, 42 ve üstü gestasyon haftası olanların, sezeryanla doğanların, anne sütü ve formül süt ile beslenenlerin, emmede azalma olmayanların ve tartı kaybı olanların daha konforlu göründükleri tespit edilmiştir. Yenidoğanların kalp tepe atımı, barsak sesi, SpO2 değeri, kilo ve tartı kaybı yüzdesi ile YKDÖ toplam puan arasında negatif yönde, bilirubin düzeyi, solunum sayısı, postnatal yaş ve boy ile pozitif yönde bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was examined the impact of phototherapy application on the comfort behavior of newborn at hospitalized. Methods: The descriptive study was conducted with 190 newborns who were hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit of Nevsehir State Hospital in March 2018-May 2019.“Newborn Diagnosis Form”and“Newborn Comfort Behavior Scale (NCBS)”were used for data collection. Content analysis was used to evaluate qualitative data. Results: The mean postanatal age of the newborns participating in the study was 4.96 ± 3.06. 56.8% of newborns were male. 97.4% of newborns are fed with breast milk and formula. It was determined that 92.6% of newborns received phototherapy in incubator. It was found that Newborn Comfort Behavior Scale total score median value 10(6-24). It was determined that 70% of newborn babies were comfortable. It has been determined that male newborns, those with gestational week 42 and above, those born by cesarean section, fed with breast milk and formula, those without reduction in absorption and those with weight loss are more comfortable. A positive correlation was found between the heart rate, bowel sound, SpO2 value, weight and wieght loss percentage of the newborns and the total score of NCBS, and a positive relationship with bilirubin level, respiratory rate, potnatal age and height.