Muhammed b. Ahmed el-Gümülcinevî'nin Şerh-i Ebyât-i Nûniyye adlı eserinin tahkik ve tahlili
Critical edition (Tahqiq) and analysis Muhammed b. Ahmed al-Gumulcinevî's Sharh-i Ebyât-i Nûniyye Named Treatise
- Tez No: 564243
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Hızır Bey'in manzum olarak ortaya koyduğu Kasîde-i Nûniyye eseri Matûridî kelam geleneğinin en önemli eserlerinden biridir. Hakkında birçok şerh yazılmış ve birçok tercümesi yapılmıştır. Bu şerhlerden biri de 18.yy'da yaşamış olan Muhammed b. Ahmed el-Gümülcinevî'nin Şerh-i Ebyât-i Nûniyye eseridir. Biz bu çalışmamızda Şerh-i Ebyât-i Nûniyye eserini tahkik ve tahlil ederek diğer şerhler arasındaki önemi ve farklılığını ortaya çıkarmaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
Kasîde-i Nûniyye which was written in verse by Hızır Bey is one of the most significant works of Maturidi kalam tradition. A lot of commentaries have been written about it and many translations have been made. One of these commentaries is Sharh-i Ebyat-i Nûniyye which was the work of Muhammed b. Ahmed el-Gümülcinevî who lived in 18th century. In this study, the significance and the difference of Sharh-i Ebyat-i Nûniyye in comparison with the other commentaries will be tried to revealed by inquiring and analyzing it (or by making tahqiq and tahlil of it).