Normotansif, hipertansif ve geçici iskemik koşullanma oluşturulan sıçanların kompartman sendromuna cevabı
Normotensive, hypertensive and transient ischemic conditioning induced rats response to compartment syndrome
  1. Tez No: 564244
  2. Yazar: EMRE ÇIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE ECMEL ONUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyopatoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Patoloji, Physiopathology, Orthopedics and Traumatology, Pathology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: Kompartman sendromu (KS), kan akımının ve doku fonksiyonlarının bozulması sonucu oluşur. KS oluşabilmesi için daha yüksek kompartman basıncı oluşması gerekmektedir. Bu çalışma, normotansif, hipertansif ve geçici iskemik koşullanma oluşturulan sıçanların kompartman sendromunda oluşturduğu hücre hasar düzeyleri arasındaki farkların belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Metot: Bu çalışma randomize kontrollü hayvan çalışması deneyidir. Sıçanları 3 gruba bölüp, normotansif, hipertansif ve geçici iskemik koşullanma grupları oluşturulup kendi içlerinde kontrol ve kompartman grubu olarak ayrılmıştır. 0. ve 7. günlerde iskemik koşullanma oluşturulup, kompartman grupları da son gün kompartman yapılarak, tüm gruplara 14. gün ötenazi uygulanmıştır. Gruplar ötenazi sonucunda alınan kan ve doku örnekleri biyokimyasal ve histolojik olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar: Anlamlı olarak tüm gruplarda GSH düzeyinde düşüş görülmüştür. MDA hiçbir gruptan etkilenmemiştir. İskelet kası gruplarında PDGF ve ET düzeyi arttırmıştır. Histolojik incelemede ise iskelet kası dokusunda ise geçici iskemik koşullanma grubunun kompartman yapılan kısmında orta düzeyde vasküler konjesyon, enflamatuvar hücre infiltrasyonu ve iskelet kası liflerinde hasar görülmüştür. Diğer gruplarda ise hafif düzeyde hasar, vasküler konjesyon, enflamatuvar hücre infiltrasyonu izlenmiştir. Kompartman gruplarında kan basıncı, normotansif, iskemik koşullanma ve hipertansif gruba oranla daha yüksek bulunmuştur. Diğer ölçülen parametrelerde ise normotansif, hipertansif ve geçici iskemik koşullanma arasında bir fark gözlenmemiştir. Tartışma: Amacımız normotansif grubun iskemik koşullanma ve hipertansif gruba oranla daha fazla etkilenecek olması idi. Fakat çalışmamızda bunu sadece kan basıncında artış olarak bulduk. Ölçülen parametrelerde ise normotansif, hipertansif ve geçici iskemik koşullanma arasında bir fark gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Compartment syndrome (CS) is the result of disruption of blood flow and tissue function. A higher compartment pressure is required to form CS.The aim of this study was to determine the differences between cell damage levels of rats in normotensive, hypertensive and transient ischemic conditions. Method: This study is a randomized controlled animal study experiment. Rats were divided into 3 groups and normotensive, hypertensive and transient ischemic conditioning groups were formed and divided into control and compartment groups. Ischemic conditions were established on the 0 th and 7 th days, and compartmental groups were made on the last day and all groups were euthanized on the 14 th day. Blood and tissue samples taken as a result of euthanasia were evaluated biochemically and histologically. Results: Significantly decreased GSH levels in all groups. MDA unaffected by any group. PDGF and ET levels increased in skeletal muscle groups. Histological examination revealed moderate vascular congestion, inflammatory cell infiltration and skeletal muscle fibers in the compartment of the transient ischemic conditioning group in skeletal muscle tissue. In other groups, mild damage, vascular congestion and inflammatory cell infiltration were observed. Blood pressure was higher in compartment groups than normotensive, ischemic conditioning and hypertensive group. In other measured parameters, no difference was observed between normotensive, hypertensive and transient ischemic conditions. Discussion: Our aim was that the normotensive group would be affected more than ischemic conditioning and hypertensive group. But in our study we found this only as an increase in blood pressure. In other parameters, there was no difference between normotensive, hypertensive and transient ischemic conditions.