Kırsal ve kentsel alandaki çocukların beslenme davranışları ve kilo durumunu etkileyen faktörler
The factors affecting nutritional behaviors and weight status of children under the rural and urban areas
  1. Tez No: 564257
  2. Yazar: ARZU YÖRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM ÖZTÜRK HANEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Kırsal ve kentsel alanda yaşayan çocukların beslenme davranışları ve kilo durumlarını etkileyen etmenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma karşılaştırmalı, tanımlayıcı, kesitsel tiptedir. Araştırmanın örneklemini İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı kentsel alandan iki, kırsal alandan yedi ilkokul oluşturmuştur. Veriler, Şubat 2017 –Nisan 2017 tarihleri arasında bu okullarda okuyan öğrenci (n=500) ve velilerinden sosyo-demografik soru formu, ebeveyn yemek zamanı davranışları ölçeği, çocuklarda yeme davranış anketi, çocuk beslenme davranış ölçeği ve antropometrik ölçümler ile belirlenmiştir. Veriler, tanımlayıcı istatistikler ki-kare testi, student- t testi ve çoklu regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Kırsal alanda % 18, kentsel alanda %14.5 oranında şişman çocuk bulunmuştur. Kentsel alandaki çocukların kırsal alandaki çocuklara göre daha sağlıklı beslenme davranışı sergiledikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to determine the factors affecting the nutritional behavior and weight status of the children who live in the rural and urban areas. Method: A comparative and cross-sectional research type was applied. The sample of the study consisted of two urban schools and 7 primary schools in rural areas. The data were determined by students (n = 500) and their parents' socio-demographic questionnaire, parent eating time scale, eating behavior scale in children, child nutrition behavior scale and anthropometric measurements between February 2017 and April 2017. The data were evaluated by descriptive statistics, chi-square test, student-t test and multiple regression analysis. Results: Obesity rates was 18% in rural areas and 14.5% in urban areas. It was determined that children in urban areas exhibited more positive / healthy eating behaviors than rural children.