Muzaffer Buyrukçu'nun öykücülüğü
Storytelling of Muzaffer Buyrukçu
  1. Tez No: 564256
  2. Yazar: NUMAN ALTUĞ ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Muzaffer Buyrukçu, 1950 sonrası Türk öykücülüğünün önemli yazarlarından biridir. Altmış yıla yakın devam eden edebiyat hayatı boyunca farklı edebi türlerde eserler vermiştir. Bunların içinde öykü türü önemli bir yer tutmaktadır. Yazarın hayattayken biri seçki olmak üzere yirmi bir öykü kitabı, ölümünden sonra da tek öykünün yer aldığı bir öykü kitabı daha yayımlanmıştır. Muzaffer Buyrukçu, öykülerinde insanın iç dünyasına eğilerek bireyin yaşadıkları karşısındaki duygu durumunu ele almıştır. Bununla birlikte toplumsal hayatı önemsemiş ve öykülerinin arka planına dönemini yansıtan olayları, durumları koyarak yaşamdan kopmayan öyküler meydana getirmiştir. Muzaffer Buyrukçu'nun öykülerinde cinsellik, iç konuşma, düşsel ve fantastik unsurlar öne çıkmaktadır. Kadın ve erkek ilişkileri, toplumun kadına bakışı, bastırılmış duygular, bireyin sorunlar karşısındaki tepkileri ve duygu durumu farklı boyutlarıyla ele alınmıştır. Muzaffer Buyrukçu'nun Öykücülüğü adını taşıyan bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde yazarın hayatı, sanat anlayışı ve edebiyata bakışı; ikinci bölümde ise öykücülüğü üzerinde durulmuştur. Öyküler çeşitli açılardan ele alınıp incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda Muzaffer Buyrukçu'nun öykülerinin öne çıkan özellikleri ve yazarın Türk öykücülüğündeki yeri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Muzaffer Buyrukçu is one of the most significant writers of Turkish storytelling after 1950. During his sixty-year literary life, he has written many works in different literary genres. Story type has an important place among them. While he was alive, twenty-one story books, one of which was a anthology, were published. After his death, a short story book with a single story was published. Muzaffer Buyrukçu, in his stories, focused on the inner world of the human and discussed the emotional state of the individual. In addition to this, he cared about social life and created stories holding to life by putting events and situations which reflect his period to the background of his stories. In the stories of Muzaffer Buyrukçu, sexuality, inner speech, imaginary and fantastic elements come to the fore. Relationships between men and women, society's view of women, repressed emotions, individual's reactions to problems and emotional state are handled with different dimensions. This work, titled Muzaffer Buyrukçu's short story, consists of two main sections. In the first part, the author's life, his understanding of art and his view of literature; In the second part, storytelling is emphasized. Tales are examined in a detailed way from various perspectives. In accordance with the information obtained, the main features of Buyrukçu's tales and the place of the author in Turkish storytelling are attempted to put forward.