İslamcı dergilerde Hindistan (1947-1951)
India in Islamist magazines (1947-1951)
- Tez No: 564258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHAP AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
19. yüzyılda Osmanlı Devleti'nde başlayan Batılılaşma süreci siyasal ve toplumsal yaşamda bir takım hareketliliklere sebep olmuş, bu kapsamda çeşitli fikir akımları ortaya çıkmıştır. Bu akımlardan birisi olan İslamcılık günümüze kadar çeşitli şekillerde varlığını devam ettirmiştir. İslamcılığın günümüze kadar ulaşması ve ayakta kalmasında başat rolü dergi ve gazete gibi yazılı medya araçları oynamıştır. İslamcı dergilerde dünyanın çeşitli coğrafyalarında yaşayan Müslüman halkların siyasal ve sosyal durumları incelenmiş, yurt içindeki okuyucu İslamcı perspektiften bilgilendirilmiş ve haberdar edilmiştir. Bu coğrafyalardan birisi olan Hindistan İslamcı dergiler tarafından yakından takip edilmiş ve gerek Hint bağımsızlık mücadelesi gerekse orada yaşayan Müslümanların sosyolojik durumu çeşitli içeriklerle kaleme alınmıştır. Bu çalışmanın ilk bölümünde İslamcılık düşüncesine değinilmiş ve kavramın ortaya çıkış şartları ve içerdiği anlam ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Hindistan bağımsızlık mücadelesi işlenmiştir. Son olarak İslamcılık düşüncesinin en önemli kaynaklarından olan dergilerdeki Hindistan hakkında yazılan makaleler, haberler, yazılar ve farklı çalışmalar incelenmiştir. Çalışmanın amacı 1947 ve 1951 yılları arasındaki“İslamcı Dergilerin”Hindistan'ın sosyal ve siyasal konjonktürüne bakışını ortaya koymaktır. Bunu yaparken nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda literatür araştırması yapılmış ve yer yer yorumlayıcı içerik analizi kullanılmıştır. Veriler ise 1947 ve 1951 yılları arasında Türkiye'de yayın yapan İslamcı Dergilerden sağlanmıştır. Elde edilen veriler nitel araştırma yöntemleri ile analiz edilmiş ve kavramsallaştırma yapılarak dört başlık altında tasniflendirilmiştir. Bu başlıklar şunlardan müteşekkildir:“İslamcı dergilerde Hindistan'ın ve Pakistan'ın bağımsızlık süreci”,“İslamcı dergilerde Hindistanlı liderler ve aydınlar”,“İslamcı dergilerde Keşmir meselesi”ve son olarak“İslamcı dergilerde Hindistan'la ilgili diğer yazılar ve haberler”.
Özet (Çeviri)
The Westernization process in the Ottoman Empire which started in the 19 th century, caused a number of movements in political and social life, and various movements of ideas emerged in this context. Islamism, one of these movements, has been existing up until now in various forms. The press tools, like magazines and newspapers had played the key role in bringing Islamism to the present and in its survival. These magazines examined the social and political conditions of Muslims in different parts of the world, informing local readers at the homeland from an Islamist perspective. Islamist magazines closely followed India, as one of these regions and covered both the independence struggle of Indians and the sociological state of Muslims. The first chapter of the study touches upon Islamism and the conditions and emergence of the concept. The second chapter examines the Indian independence struggle. Finally, it scrutinizes the articles, news, essays and various studies about India written in these magazines which represent one of the most key sources of Islamism. This study aims to demonstrate the perspective of these magazines about India's social and political situation between 1947 and 1951. It employs qualitative research methods, and in this context it utilizes literature review and interpretive content analysis. The data is collected from Turkish Islamist magazines that were published between 1947 and 1951. The collected data is conceptualized, classifying under four categories. These categories consist of the following:“The independence process of India and Pakistan”,“Indian leaders and scholars”,“The Kashmir issue in Islamist magazines”, and lastly,“The other news and essays about India in Islamist magazines.”