Trabzon merkez (Ortahisar) ve çevresindeki ilçelerde yaşayan 0-3 yaş arasındaki çocukların ağız ve diş sağlığı durumlarının ve tedavi hizmetlerinin karşılaştırmalı olarak veri tabanı üzerinden değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the oral and dental health status and dental care services of children aged 0-3 years living in Trabzon center (Ortahisar) and surrouding districts through a database
- Tez No: 939172
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TÜZÜNER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Diş çürükleri, biyolojik faktörler (plak, tükürük, sistemik durum, vb.), bireysel alışkanlıklar (beslenme, ağız hijyeni, vb.) ve çevresel unsurların (sosyoekonomik-sosyokültürel durum, coğrafi faktörler, vb.) birleşimiyle ortaya çıkan, erken çocukluk döneminde yaygın görülen, ailelerin yaşam kalitesinde önemli etkiye sahip olan enfeksiyöz bir sağlık sorunudur. Erken çocukluk çağı çürüğü (EÇÇ), ebeveynlerin eğitim düzeyi, gelir durumu ve yaşadıkları yer gibi sosyal faktörlerden etkilenmektedir. Bununla birlikte, şehir merkezinde yaşayan bireyler ile çevre ilçelerde yaşayan bireyler arasında ağız sağlığı durumları ve dental hizmetlere erişimleri açısından farklılıklar bulunmaktadır. Bu tez çalışması, Trabzon ilinin Merkez (Ortahisar) ve çevre ilçelerindeki (perifer) çocukların ağız sağlığı durumlarını, EÇÇ yaygınlığını, tedavi ihtiyaçlarını ve bu tedavilerin maliyetlerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, kentsel ve kırsal bölgelerdeki ağız sağlığı farklılıklarını inceleyerek, bu alandaki sağlık hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik öneriler sunmayı hedeflemektedir. Araştırma, 2022-2024 yılları arasında KTÜ Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na dental tedavi amacıyla başvuran 0-3 yaş arası çocuklardan, 205 merkez ilçeden (Ortahisar), 242 çevre ilçelerden toplamda 447 hastanın retrospektif veri tabanı analizine dayanmaktadır. Çalışmaya dahil edilen bireylerin demografik bilgileri, ağız sağlığı durumları, uygulanan tedaviler ve bu tedavilerin maliyetleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Veriler, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kriterlerine uygun olarak değerlendirilerek dmft skorları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Dental caries is an infectious health problem caused by the combination of biological factors (plaque, saliva, systemic conditions, etc.), individual habits (nutrition, oral hygiene, etc.), and environmental factors (socioeconomic-sociocultural status, geographical factors, etc.). It is a common condition in early childhood and has a significant impact on the quality of life of families. Early childhood caries (ECC) is influenced by social factors such as parents' education level, income status, and place of residence. Additionally, there are differences in oral health status and access to dental services between individuals living in urban areas and those living in surrounding districts. This thesis study aims to evaluate the oral health status, prevalence of ECC, treatment needs, and costs of these treatments for children living in the Central district (Ortahisar) and surrounding districts (peripheral) of Trabzon Province. Additionally, it aims to examine the differences in oral health between urban and rural areas and to provide recommendations for improving healthcare services in this field. The research is based on a retrospective database analysis of 447 patients, 205 from the central district (Ortahisar) and 242 from surrounding districts, aged 0-3 years, who applied to the Department of Pediatric Dentistry at Karadeniz Technical University Faculty of Dentistry for dental treatment between 2022 and 2024. The demographic information, oral health status, treatments performed, and costs of these treatments for the included individuals were examined in detail. The data were evaluated in accordance with the criteria of the World Health Organization (WHO), and dmft scores were calculated. Chi-square and Mann-Whitney U tests were used for statistical analyses and a p-value of