Türkiye'de sağlık hizmetleri yönetiminde kullanılan bilgi teknolojileri ve etkileşimleri: İstanbul'da bulunan bir devlet hastanesi üzerinde bir uygulama
Health services management and information technologies used in Turkey and their interactions: An application on a public hospital in İstanbul
- Tez No: 564294
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Küresel dünyada bilgi teknolojileri ve bilişim sistemlerinin gelişmeye başlamasıyla beraber, Türkiye'de de ekonomik ve ticari faaliyetlerde bilgi teknolojilerinin kullanımı yaygınlaşmıştır. Bilgi teknolojileri, bilginin toplanmasını, işlenmesini, arşivlenmesini ve bilgiye ulaşılmasını ve iletilmesini sağlayan teknolojilere verilen genel isimdir. Bir hizmet alanı ve işletme olan sağlık hizmetleri organizasyonlarında da bilgi teknolojileri etkin olarak kullanılmaya başlanmıştır. Sağlık hizmetleri yönetiminde bilgi teknolojilerinin kullanımı, veri girişi ve arşivlemesini etkin ve pratik hale getirerek idari faaliyetlerde avantaj sağlamaktadır. Hastane bilgi sistemleri, hastane yönetiminde rol oynayan farklı mertebelerdeki yönetici kişilere yardımcı olan, bilgiyi toplama ve yayma işlevlerini sağlayan ve farklı kaynaklardan elde edilen bilgilerin toparlanarak veri oluşumunu mümkün kılan sistemlerdir. Yönetimin farklı fonksiyonlarını gerçekleştirmede, Türkiye'de yaygınlaşmaya başlayan profesyonel sağlık hizmetleri yönetimi algısında bilgi teknolojileri yadsınamaz bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
With the start of the development of information technologies and information systems in a global world, Turkey has also spread in the use of information technology in economic and commercial activities. Information technologies are the general name for the technologies that provide information gathering, processing, archiving and accessing and communicating information. Information technologies have been used effectively in health services organizations, which are a service area and business. The use of information technologies in health services management provides an advantage in administrative activities by making data entry and archiving effective and practical. Hospital information systems are systems that help different levels of management who play a role in the management of the hospital, provide the functions of collecting and disseminating the information, and collecting the data from different sources and enabling the formation of data. Perform different functions in the management of information technology in healthcare management professionals began to become widespread perception in Turkey it has an undeniable importance.