Kozluk Batman) killerinin tuğla ve kiremit hammaddesi olarak kullanabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usability of Kozluk (Batman) clays as brick and tile raw materials
- Tez No: 564295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AYDIN ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tuğla kiremit üretiminde kullanılan Kozluk killerinin mineralojik, kimyasal, diferansiyel termal, taramalı elektro mikroskop ve tane boyu analizleri yapılmıştır. .Bu sonuçlara göre laboratuvarda tuğla-kiremit bünyeleri kilce zengin ve kum tane boyunda kuvarsça zengin bileşenlerinden üretilmiş, elde edilen sonuçlara ek olarak ayrıca bu karışımların likit ve plastiklik limitleri ve plastiklik indisleride ayrı ayrı belirlenmiştir. İllit ve kloritçe zengin kozluk killerinden üretilen bu bünyelerin tuğla standartlarına uygun olup olmadığı son ürün özellikleri ölçülerek belirlenmiştir. Kozluk killeri ile karşılaştırmak amacı ile Diyarbakır-Kabi'den alınan hammaddelerden bünyeler üretilmiştir. Bu bünyelerde smektitik kil içeriği nedeni ile artan pişme çekmeleri ölçülmüş, bu nedenle kum tane boyunda kuvarsça zengin hammaddenin oranı bu bünyelerde artırılmış, bu da dayanımları düşürmüştür. İllit ve kloritçe zengin kozluk killerinden optimum karışımlar ve standartlara uygun bünyeler elde edilmiş, smektitik killerin ise tuğla bünyelerin üretiminde sorunlara yol açtığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mineralogical, chemical, differential thermal, scanning electro microscope and grain size analyzes of Kozluk clays used in brick tile production were performed. According to these results, brick-tile bodies were produced from clay rich and quartz rich raw materials in sand grain size. In addition to these results, liquid and plasticity limits and plasticity indices of these mixtures were determined separately. Whether these bodies produced from illite and chlorite-rich Kozluk clays conform to the brick standards were determined by measuring the final product properties. In order to compare with Kozluk clays, bodies were produced from raw materials obtained from Diyarbakır-Kabi. Increasing firing shrinkage was measured in these bodies due to smectitic clay content. Therefore, the ratio of quartz rich raw material in sand grains was increased in these bodies and this decreased their strength. Optimum mixtures and bodies conforming to the standards were obtained from illitic-chlorite-rich Kozluk clays and smectitic clays caused problems in the production of brick bodies.